Babiš má v ANO velkou podporu. Situace v koalici nás více spojila, tvrdí Pokorná Jermanová

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o co nejrychlejší svolání koaliční rady. Řešit na ní chce současnou vládní krizi. Hnutí ANO tam prý také navrhne nového kandidáta na ministra financí. Podle středočeské hejtmanky a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové má Andrej Babiš v hnutí velkou podporu. Je ovšem připraven opustit svou funkci. Jako svou případnou nástupknyni navrhl Babiš Alenu Schillerovou, návrh poslal ve čtvrtek premiérovi dopisem.

Video Studio 6
video

Jaroslava Pokorná Jermanová ve Studiu 6

Za změnu postoje Andreje Babiše, který donedávna tvrdil, že se svého postu ministra financí nevzdá, podle Pokorné Jermanové nemůže tlak uvnitř hnutí ANO. „Vnímáme ústavu a respektujeme ji. Pan Babiš se nechtěně stal jablkem sváru mezi panem prezidentem a panem premiérem. Chceme odšpuntovat bezvýchodnou situaci,“ uvedla Pokorná Jermanová. Andrej Babiš podle ní vyslal signál, že je připraven odejít z funkce. Rozhodnutí ale nechá na prezidentovi Miloši Zemanovi.

V hnutí se hovoří o tom, že by Babiše mohla nahradit jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. „Jak nás pan premiér vyzval, nominace půjde dopisem stejně jako nominace na vicepředsedu vlády,“ komentovala možnou kandidátku Pokorná Jermanová.

Atmosféru v hnutí podle ní nezměnil ani dopis europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka, ve kterém Andreje Babiše vyzvali, aby rezignoval. „My, co se pohybujeme uvnitř hnutí, víme, že má pan předseda velkou podporu v hnutí, všichni za ním stojíme,“ řekla. Vládní krize podle Pokorné Jermanové členy ANO více spojila: „V tuto chvíli pro nás, pro hnutí, je to takový signál, že se máme víc semknout a jít za cílem, který jsme si vytyčili.“

Ačkoli Pokorná Jermanová uvedla, že je ze současné situace v koalici nešťastná, věří, že na koaliční radě, o jejíž svolání požádal Babiš premiéra, se řada věcí vyřeší. „Chceme jednat a jsme připraveni k nějaké dohodě,“ uvedla.