Ruské úřady zadržely Darju Trepovovou podezřelou z bombového útoku na petrohradskou kavárnu, při kterém zemřel propagandista Vladlen Tatarskij. Na videozáznamu zveřejněném ruským ministerstvem vnitra přiznává, že na místo atentátu přinesla předmět, který později explodoval. Při výbuchu bylo podle aktuální bilance ministerstva zdravotnictví zraněno dalších dvaatřicet lidí, deset z nich je v kritickém stavu. Zahraniční analytici považují útok na jednoho z předních ruských armádních blogerů podporujících invazi na Ukrajinu za výsledek eskalace vnitřních konfliktů v zemi.
Policie zadržela kvůli explozi v Petrohradě ženu. Atentát byl varováním Prigožinovi, míní analytici
„Přinesla jsem tam sošku, která vybuchla,“ uvedla na videu žena vyslýchaná někým, kdo není v záběru vidět. Odmítla ale odpovědět na otázku, kdo jí sošku předal, načež asi dvacetivteřinový záznam náhle končí.
Tatarskij zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Podle prvních zpráv bylo v sošce patrně ukryté podomácku vyrobené výbušné zařízení.
Ruský protiteroristický výbor (NAK) tvrdí, že útok naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného. Výbor zároveň uvedl, že také Darja Trepovová je Navalného aktivní podporovatelkou. Navalného Fond boje proti korupci ruské úřady v roce 2021 označily za extremistický a zakázaly jeho činnost.
„Je to teroristický čin, viděli jsme oznámení NAK,“ sdělil podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Jsou data, soudě podle vyjádření NAK, že ukrajinské rozvědky mohou být do naplánování tohoto teroristického činu zapojeny,“ doplnil.
Ředitel Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov jakékoli zapojení své organizace do atentátu odmítl. „Tomu se opravdu nevěnujeme. (…) Propagandistu jednoduše odstranili sami lidé z FSB. Dělají to od roku 2014, vesele vraždí a tráví jeden druhého,“ komentoval věc na sociálních sítích Ždanov.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak už v neděli uvedl, že atentát je výsledkem vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku.
Tento názor podpořil i šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který petrohradskou kavárnu dříve vlastnil. „Kyjevský režim bych z takových věcí neobviňoval. Myslím, že je za tím nějaká skupina radikálů, která na vládu ani napojená není,“ uvedl na videonahrávce.
Podle reportérky Deníku N Petry Procházkové lze podobný útok vnímat také jako vzkaz ruským občanům, že je narušená vnitřní bezpečnost Ruska. „Obecně to pro mě ale vypadá tak, že podobný vzkaz zní, že k teroristickému útoku může dojít i v centru Petrohradu a mohl by být svým způsobem určený ruským občanům, že se vrací něco, na co byli zvyklí především v druhé polovině devadesátých let minulého století a na začátku vlády Vladimira Putina,“ připomíná čas, kdy v Rusku docházelo k vraždám i teroristickým útokům.
Domnívá se, že informace ruských médií o vyšetřování jsou nevěrohodné, těžko ověřitelné a dlouhodobě málo relevantní, kvůli čemuž bude velmi obtížné do budoucna zjistit, kdo byl skutečným pachatelem. Myslí si také, že v ruské společnosti podobný útok rezonuje jak kriticky směrem k ruským bezpečnostním službám, zároveň ale vnímá i výzvy k odplatě a mobilizaci proti Ukrajině.
Podporovatel invaze na Ukrajinu
Čtyřicetiletý Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) měl na svém profilu na síti Telegram 560 tisíc sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu.
Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.
V pondělí pak udělil ruský prezident propagandistovi Tatarskému posmrtně státní vyznamenání, Řád za statečnost. Vyplývá to z vydaného dekretu. Stejné vyznamenání obdržela – rovněž posmrtně – dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina Darja Duginová, která zahynula loni v srpnu při explozi svého vozu.
Varování pro Prigožina, míní analytici
Americký Institut pro studium války (ISW) k tomu v aktuální zprávě o vývoji ruské invaze na Ukrajinu uvádí, že Zacharovová a Pušilin „podle všeho ignorují skutečnost, že Tatarskij a další váleční blogeři běžně kritizují ruské ministerstvo obrany a resort zahraničí“.
Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka je smrt Tatarského výsledkem vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku.
ISW zároveň podotkl, že Tatarskij sice byl „prominentní postavou v ruském nacionalistickém proválečném informačním prostoru, ne však výrazně více než někteří jiní“. Američtí analytici se proto přiklánějí k verzi, že atentát na něj je součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku týkajících se Wagnerovy skupiny a jejího šéfa Jevgenije Prigožina.
Atentát na blogera může být varováním pro Prigožina, který ve stále větší míře zpochybňoval zásadní tvrzení Kremlu o válce na Ukrajině, píše se ve zprávě ISW. Cílem ruských činitelů podle ní může být využit tento atentát k posílení autocenzury v řadách té části ruské společnosti, která kritizuje vývoj invaze. Tato událost dále prohloubí rozdělení v komunitě ruských válečných blogerů, což může v důsledku hrát ve prospěch snah Kremlu konsolidovat kontrolu nad informačním prostorem, dodávají analytici.