Tragédie ve Studénce, vajíčka na Paroubka i pohřeb Václava Havla. ČT24 připomíná 15 let svého vysílání

Zpravodajský kanál České televize bude v květnu vysílat už 15 let. Výročí připomínají krátké sestřihy, které ČT24 vysílá každý den. Redaktoři, kameramani, editoři a další členové redakce v nich vzpomínají na klíčové události uplynulých let. V neděli televize nabídne půlhodinový blok nazvaný 15 let ČT24 pro vás. A to od 22:00 – mimořádně místo pořadu Newsroom ČT24. Ten se na obrazovku vrátí ve svém tradičním čase v neděli prvního března.

Vlakové neštěstí ve Studénce v roce 2008
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Zásah na Úřadu vlády, záměna novorozenců v Třebíči, válka v Afghánistánu, smrt a pohřeb Václava Havla nebo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. To je jen malý výběr událostí, které snímaly kamery České televize a které redakce při pohledu na prvních patnáct let považuje za důležité, zajímavé nebo výjimečné.

Tuto neděli připomene pořad „15 let ČT24“ takových momentů z Česka i ze zahraničí celkem sedmnáct.

„Pro mě to byl bezpochyby nejemotivnější zážitek. Celé to období jsme prožívali strašně intenzivně, protože v podstatě se pracovalo pořád,“ vzpomíná například produkční Helena Veselá na prosinec roku 2011, kdy se Česko loučilo s Václavem Havlem.

Přímý přenos pohřbu sledovalo 2,9 milionu diváků. Veselá připomíná, že televize tehdy poprvé ve větší míře použila bezdrátovou techniku přenosu – takzvaný batoh.

„Nikdy jsem to neviděla a už nikdy nechci vidět“

Sestřih připomíná i železniční nehodu ve Studénce před dvanácti lety. „Když jsme se blížili k místu tragédie, tak to jsem nikdy neviděla a už to nikdy nechci vidět. Jak se zranění lidé toulají krajinou směrem od toho vlaku,“ vybavuje si ostravská redaktorka Marta Pilarová.

Na kolejích tehdy zemřelo osm lidí, 95 bylo zraněných. Natáčením na místě tragédie začala několikaletá série reportáží, Pilařová i její kolegové sledovali osudy přeživších, zjišťovali důvody nehody, informovali o soudních jednáních.

Nedělní pořad se věnuje například i nepokojům na Šluknovsku a Novoborsku z roku 2011. „Ghetta, předražené ubytovny, exekuce. To byla témata, která tehdy začala vyplouvat pořádně na povrch. Jak pro společnost, tak pro mě to byl spouštěcí moment řešit problémy sociálně slabých,“ říká Lea Surovcová, která událost zpravodajsky pokrývala.

Špinavá válka i napínavé volby

Kamery za patnáct let několikrát natáčely také ve válečných zónách. Záběry existují například z bojů v Afghánistánu. „To, co pro nás vypadalo jako peklo na zemi, tak pro ně byl každodenní chleba,“ popisuje v krátkém sestřihu zážitky z války reportér Michal Kubal.

Zahraniční zpravodajové České televize jsou i u tak důležitých situací, jako jsou prezidentské volby ve Spojených státech. Nejemotivnější byly pravděpodobně ty poslední.

„U každých amerických voleb se říká, že takové zažívají Američané jednou za generaci. Tady v roce 2016 ale Američané zažili něco, co nezažilo několik generací. A kdo ví, jestli zažijí v příštích generacích,“ říká Martin Řezníček, tehdejší zpravodaj České televize v USA.

Sestřih ukáže také současného moderátora pořadu Newsrom ČT24. Jako redaktor sledoval Luboš Rosí v roce 2009 vyhrocený volební boj před volbami do Evropského parlamentu. Kampaň, kterou si lidé pamatují hlavně kvůli vajíčkům, kterými se dav strefoval do Jiřího Paroubka. Ve své nynější roli přivítá Rosí diváky pořadu Newsroom ČT24 zase 1. března.