Nezvěstní koně udělali koblížky před berlínskou galerií

Berlín - Čtyři hromady umělého modrého koňského trusu u berlínské Nové národní galerie mají připomínat obraz expresionisty Franze Marca Věž modrých koní z roku 1913. Dílo zabavili v roce 1937 nacisté a dodnes je nezvěstné. Každá hromádka nové umělecké instalace Martina Gostnera představuje jednoho koně z obrazu a má podle berlínské galerie vyvolávat iluzi, že Marcovi koně jsou stále naživu a kolem budovy kulturní instituce dělají koblížky.

Nacisté expresionistická díla považovali za „neněmecká“. Marcovo dílo v roce 1919 koupil tehdejší ředitel berlínské galerie Ludwig Justi a až do konfiskace bylo součástí sbírek Nové národní galerie. Stejně jako je tomu u mnoha dalších ztracených děl, ani u Věže modrých koní není jasné, zda byl obraz zničen, nebo stále existuje. Před rokem 1949 se několikrát objevily informace, že je obraz stále v Německu; podle jiných nepotvrzených zpráv je uložen v sejfu jedné ze švýcarských bank.

/*json*/{"map":{"lat":52.507210069783,"lng":13.367990255356,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/