Nejdražší ulice světa je nově v Hongkongu

Praha - Nejdražší nákupní třídou světa je nyní Causeway Bay v Hongkongu, která předstihla i Pátou avenue v New Yorku. Za metr čtvereční platí obchodníci v Hongkongu ročně 22 307 eur (přes půl milionu korun). Pražská ulice Na Příkopě a Václavské náměstí postoupily ve světovém žebříčku na 27. místo, metr čtvereční obchodů tam ročně stojí 2 100 eur (kolem 54 tisíc korun). Oznámila to realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Přitažlivost nejlepších nákupních destinací podle C&W stále roste a nic na tom nemění ani globální zpomalení ekonomiky. V Hongkongu se nájemné obchodníků za prvotřídní prostory meziročně zvýšilo o 35 procent, v Paříži na Champs-Élysées o 30 procent.

Jan Kotrbáček, vedoucí maloobchodního týmu, Cushman & Wakefield:

„Zájem luxusních značek se přesouvá do Asie, tento trend naznačuje, že právě Asie je cílem. Potenciál dalšího růstu má Hongkong, Šanghaj, Čína, Japonsko i Vietnam. Hongkong si svou pozici bude pravděpodobně ale dál udržovat.“


Nájemné v tuzemské metropoli tak výrazně nerostlo, ale přesto jeho zvýšení o tři procenta stačilo ve světovém žebříčku k posunu o jedno místo. „Praha se soustavně umisťuje v první desítce nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě a v regionu s ní může soupeřit jedině Vídeň. Podle našich údajů úspěch maloobchodníků na hlavních nákupních ulicích závisí především na počtu zahraničních turistů,“ uvedl vedoucí oddělení průzkumu trhu C&W Michal Soták.

Centrální pěší zóna v Praze má rozlohu 150 tisíc metrů čtverečních. „Na rozdíl od některých jiných měst ji měla Praha vždy přesně určenou, a to je významné plus. Další výhodou pražských obchodů je otevírací doba 365 dnů v roce. Například v Rakousku nebo Německu to nepovolují místní předpisy,“ sdělil Jan Kotrbáček z maloobchodního oddělení C&W.

Centrální pěší zónu v Praze tvoří takzvaný zlatý trojúhelník mezi Náměstím republiky, Národním muzeem a Národní třídou. Realitní odborníci do této oblasti zahrnují také Pařížskou ulici zaměřenou na luxus. „Pařížská ulice je určitou ikonou pro luxusní značky,“ podotkl Kotrbáček.

Video Komentář Jana Kotrbáčka
video

Komentář Jana Kotrbáčka