Kuba – koloniální ruiny se stádem koní a luxusními hotely

Nekonečné bílé pláže, do kterých se zakusuje světle modrý oceán, a naleštěné koráby silnic, které pamatují ještě bohatší 50. léta – to jsou hlavní lákadla, kvůli nimž na Kubu ročně přijíždí statisíce turistů. Ale omezovat Kubu jen na tyto dvě charakteristiky by byla škoda. Kuba je ostrov mnoha tváří, mnoha kontrastů. Pozorovat je můžeme na silnicích, v architektuře i povaze samotných Kubánců.

Tma - to je první slovo, které vás na Kubě napadne, zvláště pokud tam přiletíte večer. I v tak turistické oblasti, jako je Varadero, svítí asi tolik světel, jako v malé české vísce, kde se elektřinou šetří, a proto se veřejné bludičkové osvětlení vypíná s úderem desáté. Tmu jen tu a tam prosvětlují monumentální vchody do hotelů, které zvou hosty do příjemné prázdninové pohody. Kuba má mnoho tváří a ve Varaderu na sebe tvrdě naráží dvě z nich – temná realita tam venku a trošku omšelý luxus, který má uspokojit „bohaté“ turisty přivážející do země valuty.

Když přijedete na Kubu, první dny si tam zcela jistě budete připadat trošku nepatřičně. Byť máte v kapse sotva pár euro, tady jste bohatý zahraniční turista. Vaše bohatství přitom má nejen hodnotu měřitelnou penězi, vaše bohatství spočívá především v tom, že kdykoliv můžete z ostrova odjet, vlastně můžete jet, kamkoliv budete chtít. Vaše bohatství se jmenuje svoboda.

 • Město Matanzas zdobí stovky příkladů koloniální architektury
  Město Matanzas zdobí stovky příkladů koloniální architektury autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
 • Trinidad sevřený mezi mořem a horami
  Trinidad sevřený mezi mořem a horami autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Od trosek po koloniální skvosty

Jako ostrov sám i architektura Kuby má mnoho tváří. Na severu najdete přízemní domy s neoklasicistními sloupy místo průčelí. V hlavním městě je pak vystřídají monumentální paláce podtrhující bohatství koloniálního Španělska, které na ostrov přivezlo evropskou kulturu a do posledního vyhladilo všechny indiány. Na karibském pobřeží Kuby zase najdete až kýčovitě barevné domy, do jejichž chladných útrob vedou vysoká dvojdílná vrata a do velkých místností vhání světlo ještě větší zamřížovaná okna. I tady má své místo symetrie, avšak antickou inspiraci byste tady hledali stěží.

Kubánské domy, byť někdy architektonicky cenné, dost často chátrají. Na opravy zkrátka nejsou peníze. Z kdysi zdobných balkonů teď trčí trsy trávy. Tu a tam některá zeď už povolila a sesula se dolů do propadliště dějin. Dřevěná modro-bílá vila, která kdysi bývala nejhonosnějším domem Varadera, je cítit hnilobou, a když vyjdete po schodech do druhého patra, abyste se pokochali výhledem na bílou linku pláže, máte kvůli vrzajícím trámům obavy, zda dole v přízemí neskončíte dřív, než byste si přáli.

 • V útrobách jednoho z trinidadských domů
  V útrobách jednoho z trinidadských domů autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
 • I v krásných domech žijí Kubánci velmi skromně
  I v krásných domech žijí Kubánci velmi skromně autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

A to jsme ještě pořád nezavítali na venkov, kde lidé žijí v malinkých dřevěných chatrčích. Místo skla, mívají Kubánci v oknech jen dřevěné žaluzie. Z dřevěných trámů už deště dávno smyly barvu a oblékly je do strohé šedi.

Avšak na druhou stranu na ostrově najdete také pečlivě zrekonstruované památky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Kromě až kýčovitě koloniálního centra Havany s proslulou Hemingwayovou Bodegitou del Medio už ruce restaurátorů sponzorované dost často třeba Evropskou unií opravily také malebné centrum Trinidadu, metropole na jihu ostrova. Krásně barevné fasády dávají městu zvláštní atmosféru – v rytmu salsy tak trošku kubánskou a taky tak trochu zcela evropsky cizí.

 • Typická ulička v Havaně
  Typická ulička v Havaně autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
 • Havanský palác
  Havanský palác autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Kůň, osel, old-timer a geely

Tak jako mají mnoho tváří kubánská města a vesnice, mají mnoho tváří i kubánské dopravní prostředky a infrastruktura. Na hlavní dálnici z Havany na jih se čtyřmi jízdními pruhy v každém směru by mohl pohodlně přistát boeing. Vsadíte-li ale na menší komunikace mezi vesnicemi a městy, dost možná se budete modlit, abyste se stíhali vyhýbat dírám a v temné noci nepřišli někde v pustině o podvozek nebo neprorazili pneumatiku.

Po kubánských silnicích se prohánějí americké koráby z padesátých let a vedle nich moderní čínské a korejské značky. Budete-li mít štěstí, potkáte cestou také třeba Škodu Octavii. Většina Kubánců ale musí stále spoléhat na mnohem jednodušší způsob dopravy. Oblíbená jsou jízdní kola, na dálnici ale můžete potkat klidně také povoz s koněm, v centru historického městečka pak zase staříka na oslu.

I osla na Kubě tu a tam potkáte
I osla na Kubě tu a tam potkáte
Více fotek
 • I osla na Kubě tu a tam potkáte autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4187/418657.jpg
 • I koně mají na Kubě své místo autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4187/418659.jpg
 • To není návrat v čase, to je Kuba autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4187/418658.jpg
 • Typický kubánský old-timer autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4187/418647.jpg

Stejně jako má mnoho tváří kubánská architektura a kultura, mají mnoho tváří i sami Kubánci. Na turistickém severu ostrova se z „bohatých“ evropských turistů snaží vytáhnout co nejvíc peněz. Jsou mnohdy dotěrní, nechávají bujet černý trh a nutí vám vše od doutníků a rumu, přes projížďku autem až po vlastní tělo. Na jihu ostrova jsou Kubánci jiní - milí, přívětiví, penězi nezkažení a kdykoliv ochotní pomoci.

I ten nejchudší Kubánec umí turisty překvapit plynnou angličtinou nebo němčinou. Jedna věc se totiž kubánským revolucionářům bezezbytku podařila – zcela vymýtili negramotnost a nahradili ji vcelku kvalitním školstvím. Neznalost španělštiny vás tedy od dovolené na jedné z perel Karibiku rozhodně nemusí odradit. A k vidění je toho na tomto ostrově opravdu hodně. Co všechno může Kuba nabídnout, si řekneme v dalších dílech našeho kubánského seriálu.

Typická stará a neudržovaná kubánská ulice
Typická stará a neudržovaná kubánská ulice