Výherci rekordního jackpotu se rozhodli zůstat v anonymitě

Praha – Výherci 400 milionů korun ve Sportce už se osobně přihlásili v budově Sazky s výherním tiketem. V hotovosti si ale převzali pouze 350 tisíc – zbytek jim společnost připíše na účty v průběhu několika týdnů. Manželé z Chrudimska chtějí zůstat v utajení. Anonymitu jim zaručuje i loterijní zákon.

Manželé z Chrudimska sází více než dvacet let. Výherní kombinaci čísel na tiketu jim nakonec zajistil náhodný tip vygenerovaný počítačem a oni se stali držiteli vůbec nejvyšší výhry v dějinách Česka. Identitu manželského páru zná pouze osoba, která jim z trezoru vyplatila první část výhry – 350 tisíc.

„Považuji za dosti obtížné, aby dokázali třeba celoživotně utajit to, že k něčemu takovému došlo. Protože předpokládám, že budou chtít své finance nějak utrácet,“ pochybuje o snaze výherců zůstat v anonymitě Lenka Šulová z Katedry psychologie UK.

„Řekli nám, že část peněz by chtěli věnovat na charitu. Další peníze chtějí investovat tak, aby mohli zajistit svoje další generace, a z dalších peněz si taky chtějí splnit své sny. Mluvili o tom, že by chtěli někam cestovat,“ sdělil mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Někteří zahraniční výherci se s výhrou naopak netají. Třeba manželé Gillian a Adrian Bayfordovi se loni pochlubili druhým nejvyšším jackpotem v historii Británie, který činil v přepočtu 4,5 miliardy korun. S výherním šekem se na veřejnosti objevila i šestnáctiletá Callie Rogersová. Ta však část z šedesáti milionů korun nakonec utratila za drogy.

Video Výherci rekordního jackpotu už si vyzvedli první část výhry
video

Výherci rekordního jackpotu už si vyzvedli první část výhry

Ne všechny výhry ale mají špatný konec. O tom něco ví sedmnáctka kanadských dělníků, kterým zaměstnavatel před dvěma lety jednoho rána oznámil, že už je nebude potřebovat.

„Řekl jsem si: Nebylo by hezké vyhrát v loterii, než nás opravdu propustí? A pak jsme z ničeho nic druhý den vyhráli,“ vypráví jeden z nich Colin Willard. Místo do práce si tedy šli vyzvednout sedm milionů kanadských dolarů. Čtyřdolarová investice tehdy každému z nich vynesla 400 tisíc CAD.