Ocenění Vinařství roku převzali bratři. Vítězné víno pěstují Škrobákovi na čejkovických kopcích

Vinařstvím roku je Víno Škrobák z Čejkovic. V devátém ročníku soutěže vyhlašované Vinařským svazem se stal rodinný podnik absolutním vítězem a vyhrál i v kategorii malé vinařství. Za velké producenty získala trofej Šlechtitelská stanice vinařská, ze středních podniků vyhrál Sonberk.

Video Titulem Vinařství roku se mohou chlubit bratři Škrobákovi
video

Titulem Vinařství roku se mohou chlubit bratři Škrobákovi

Martin a Stanislav Škrobákovi pečují o rodinné vinařství, které založil jejich otec. Do starostí o révu se zapojili už jako děti. „I když jsme to možná rádi neměli, postupem času nám to přirostlo k srdci a pak bylo úplně přirozené, že jsme šli vinařství i studovat,“ popisuje Stanislav Škrobák, který se během studia stal i mistrem světa ve střihu révy.

Teď společně s bratrem kromě hroznů sklízejí i ocenění. Ve čtvrtek večer si v Brně přišli rovnou pro dvě trofeje. Další den už ale byli znovu v plné práci na okraji Čejkovic.

Víno Škrobák spadá do kategorie malých vinařství, ročně vyrobí maximálně 50 tisíc litrů vína. Pěstuje zhruba dvacet odrůd, s důrazem na ekologii. „Čejkovice jsou výborné. Když se budeme bavit o bílých vínech, je to hlavně tramín. Je zde specifický klon tramínu, který je hodně kořeněný,“ vysvětluje Martin Škrobák. Mezi víny červenými by vybral pinot noir, královskou odrůdu.

O vinařství se starají ve třech

Stanislav a Martin pečují o víno, Martinova žena Ladislava o hosty a kuchyni. Sama vaří a peče občas i pro víc než stovku hostů. Na vinařství jsou sami, brigádníky najímají jen občas. „Je to náročné, musíte omezit volný čas a rodinu,“ svěřuje Ladislava Škrobáková.

Díky dvojnásobnému titulu budou mít o práci postaráno i dál. Už od čtvrtečního večera jim chodí nové a nové objednávky. Konceptu malého rodinného vinařství se ale vzdát nechtějí. „Protože to víno je dělané s láskou, péčí a se srdcem,“ ujišťuje Martin Škrobák.