Brněnský obchodní dům Tesco mění podobu. Městský architekt ale radí budovu zbourat

4 minuty
Obchodní dům Tesco mění podobu
Zdroj: ČT24

Mizející stánky nebo nové interiéry k pronájmu. Obchodní dům Tesco na brněnském Dornychu se mění. Před rokem budovu i její okolí koupila developerská společnost Crestyl a teď spolu s městem pracuje na návrhu nové podoby celé oblasti. Městský architekt ale doporučuje budovu zbourat a na jejím místě postavit nové multifunkční centrum.

Na vlaky, autobusy nebo za nákupy tudy denně proudí desetitisíce lidí. Jejich frekventovaná cesta zůstává kvůli špíně a zápachu výraznou ostudou v samotném středu Brna. Nevzhledně působí i grafitti, zrezivělé konstrukce a stánky, které Brňany trápí řadu let. Okolí obchodního domu také přitahuje bezdomovce.

Právě na odstranění častých výtek už rok pracuje nový majitel celého objektu, developerská společnost Crestyl. Ačkoliv velké změny mají teprve přijít, už teď se tu více hlídá a častěji uklízí. Z okolí také mizí nelegální stánky. Díky městské části Brno-střed jich skončila už většina z celkových 45.

„U většiny provozovatelů je problém, že samozřejmě nemají zájem na tom, aby byl nastolen legální stav. Takže část z nich vůbec nespolupracuje, ignoruje výzvy k vyklizení,“ prohlásil radní Brna-střed Svatopluk Bartík (nez.).

Developer chystá kanceláře, byty a obchody

Nejvíce se zatím proměnil vnitřek budovy. „Vlastně jsme provedli rekonstrukci prvního a druhého patra, která se obsadila novými obchody a službami. Většina z nich už je otevřená a ty další otevřou do září,“ řekl mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

První vlaštovka předznamenává daleko ambicióznější změny, ty ale majitel domu zatím tají. „Oproti tomu stávajícímu využití budovy to znamená kanceláře, obchody a služby. Uvažujeme o přidání další oblasti, že by zde mohla být část prostor, která by plnila nějakou veřejnou funkci,“ dodal Micka. Možností je také vybudování malometrážních bytů.

Městský architekt: Raději zbourat

Jak bude investor s prostorem nakládat, bude jasné do půlroku. Hotová bude koncepce celé oblasti. Odrážet by měla potřeby města a občanů, proto ji investoři už teď konzultují s městským architektem. Podle něj ale budovu nedaleko brněnského nádraží zářná budoucnost nečeká.

„Tesco se výrazně přežilo, myslíme si, že jediné řešení je Tesco zbořit a postavit zde něco nového. Měl by to být nějaký objekt, který by měl různé využití. To znamená nejenom obchodní centrum, ale i nějaké volnočasové aktivity, bydlení, administrativa,“ vysvětlil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

To všechno i s výhledem na možný přesun vlakového nádraží, který by z Dornychu udělal součást nově vznikajícího jižního centra. „Dlouho jsme plánovali přesun nádraží a tahle čtvrť se měla rozvinout, ale nikdy k tomu nedošlo. Postavilo se jenom Tesco, postavila se Zvonařka a tím pádem to vlastně zůstalo na vnitřní periferii,“ řekl Sedláček.

Po přesunu nádraží vznikne na místě jižní centrum
Zdroj: ČT24

Podle jeho odhadu bude po přesunu nádraží místem procházet 70 tisíc lidí denně. „Tohle bude jedno z nejlepších míst v Brně. To znamená, že investor má velice dobrou pobídku to postavit co nejdříve,“ dodal Sedláček.

Budova se veřejnosti otevřela v listopadu roku 1984 jako obchodní dům Prior. Taková obchodní centra se stavěla po celé republice podle západoněmeckých obchodů Karstadt, přednostně se v nich prodávalo nové zboží mimo jiné i ze spřátelených socialistických zemí.

Když v roce 1996 přišla do Česka britská síť Tesco, zakoupila právě tento obchodní dům. Vlastnila ho 21 let a loni budovu i její okolí koupila developerská společnost Crestyl. Osud budovy je zatím nejistý. Kritizovanou kaňku na mapě města ale majitel chce vymazat, a to zvelebením celého prostoru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 21 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
včera v 07:44

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
10. 4. 2025
Doporučujeme

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
8. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
5. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...