Stačí jedna jiskra od kombajnu. K požárům na polích vyjíždějí hasiči několikrát denně

Žně, sucho a jiskry létající od kombajnu. Právě to jsou časté důvody, proč hasiči v těchto dnech vyrážejí k požárům polních porostů. V některých případech se jim přitom dá předejít preventivní kontrolou a údržbou zemědělské techniky.

Video Jiskry ze zemědělských strojů způsobují požáry na polích
video

Jiskry ze zemědělských strojů způsobují požáry na polích

Požár na poli u Blažovic byl jedním z těch největších. Kouř dokonce zastavil provoz na dálnici. Zasahovalo při něm dvanáct jednotek hasičů a kromě části úrody shořel celý kombajn. Jen jihomoravští hasiči teď vyjíždějí k požárům polních plodin několikrát denně.

„Od začátku července jsme měli přibližně padesát událostí jak požárů obilí, tak zemědělské techniky,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Nejčastějším důvodem je po poli jedoucí technika a jiskra, která od kombajnu odlétne. Zemědělci v Senici na Hané už takové požáry v posledních letech řešili dva. O to víc teď dbají na prevenci.

Na stroje se na poli nabalí sláma. „Když to tam nechám, to je ten problém. Přijdeme z pole a všude, kam se podíváte, je prach,“ řekl kombajnista Zbyněk Štefan s hrstí suchých stvolů v ruce. „Bude trvat tak dvě vteřiny a je to shořelé, hoří fakt jak papír,“ dodal.

Vše je tak po práci nutné zkontrolovat, profouknout a třecí plochy také promazat. „Teplo pro nás znamená oheň. Když se ložisko začne zadírat, tak je tam tisíc stupňů. Pokazí se ložisko a za chvilku z toho lítají jiskry.“ Na údržbě kombajnu stráví Zbyněk Štefan víc než dvě hodiny denně.

Na poli pak v těch nejsušších dnech stojí navíc cisterna s vodou. I to patří mezi doporučení hasičů, které pro období žní vydávají. „Pokud by došlo k zahoření, tak vyráží hned za kombajnem a polívá okolní prostor, aby se požár nerozšířil dál do záhonu,“ řekl mechanizátor Václav Havlíček.

Pokud se ale požár kvůli suchu šíří rychle, cisterna nestačí. Pro kombajnistu je pak často bezpečnější utíkat pryč než oheň hasit.