Archeologové našli u Bzence keltskou železářskou pec ze třetího století před Kristem

Archeologové ze společnosti Archaia objevili při průzkumu v místě budoucí D55 keltskou železářskou pec, která pochází ze třetího století před naším letopočtem. Nález je o to cennější, že navazuje na objev pozůstatků osady ze stejného období.

Asi dvě stě padesát metrů od nálezu pece zaznamenali archeologové rozsáhlé multikulturní osídlení až do takzvaného laténského období. Keltské osídlení spadá do posledních několika století před naším letopočtem.

„V době, kdy jsme začali na sídlištních objektech pracovat, jsme nacházeli velké množství železných předmětů. Od fragmentů nástrojů až po poměrně velké oděvní spony. Bylo nám jasné, že místo bylo spojené s nějakou rozsáhlejší metalurgií,“ popsal vedoucí výzkumu Jan Vízner.

Pec vyříznou z terénu a odvezou celou

Existenci pece naznačovaly rešerše i průzkum terénu. Stejně jako současná města, která průmyslové zóny vytlačují na okraj, i lidé v tomto období nechtěli mít tavicí pec uprostřed sídla. „Horní část je sice zřícená, ale jsou tam celé kusy pecní klenby. Některé fragmenty váží až sto kilo, jsou tak nasycené opakovaným tavením železné rudy, že se téměř proměnily v železo. Jsou tam kilogramy železné strusky i hodně keramického materiálu, který v té době používali,“ dodal Vízner.

Archeologové nyní pec postupně odkrývají. Protože se jedná o místo, kudy bude procházet dálnice D55, cenné pozůstatky nemohou zůstat na místě. Pokud odborníci zjistí, že se dno pece zachovalo vcelku, pokusí se ji vyzvednout takzvaně in situ, tedy vyříznou z terénu i s okolní zeminou. Pec by pak putovala ke konzervaci a rekonstrukci a mohla by v budoucnu zdobit třeba muzejní expozici.