Nápoj peruánských šamanů ayahuasca. Ostravský soud poslal za obchod s drogou do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepravomocně tresty 5,5 a 8,5 roku vězení. Podmínku dostal třetí obžalovaný, který se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián podílel. Soud všechny vyhostil ze země a zabavil jim domek na Novojičínsku. Odsouzení od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun. Nápoj ayahuasca je v Česku na seznamu drog.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT.

Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Obžalovaní do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje. Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů. Za osobu a rituál si účtovali až 1500 polských zlotých, tedy v přepočtu asi 8370 korun. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, nikdy ne na obyvatele Česka. Podle soudce Miroslava Muchy tak chtěli ztížit své případné odhalení.

Muž obchod dojednal, jeho manželka sháněla klienty

Jaroslaw Kordys, kterému soud uložil nejvyšší trest, podle obžaloby obchod v Peru dojednal. Nejprve do Polska a pak i do Česka dostával dvoukilogramové zásilky s koncentrátem zakázané látky. S obžalovaným Petrem Kanawkou, kterému soud uložil podmíněný trest, pak zakoupil v Heřmanicích u Oder na Novojičínsku rekreační objekt. Tam pak podle obžaloby pořádali ceremoniály, při nichž účastníkům podávali nápoj ayahuasca.

Kordysova manželka Karolína podle obžaloby zajišťovala pro obřady klientelu. Kordys na nich vystupoval jako šaman a jeho žena jako jeho asistentka. Starala se o účastníky pod vlivem psychotropního nápoje či zajišťovala při seancích hudební doprovod.

Všichni vinu odmítají. Obžalovaný Kanawka tvrdí, že se stal obětí Kordyse a o ničem nevěděl. Kordysova manželka zase uvedla, že pouze pomáhala při ceremoniích a mrzí ji, že trpí za chyby manžela. Kordys pak uvedl, že nápoj užíval pouze on a nikomu z účastníků ceremonií jej nepodávali. To ale soud nepřijal. Podle něj se prokázalo, že děj popsaný v obžalobě se stal a podíleli se na něm obžalovaní.

obrázek
Zdroj: ČT24

Tři dodávky zajistili v Německu a USA

„Museli jsme odpovědět na základní otázku, zda byl nápoj při rituálech podáván, či nikoliv. Pokud byl podáván, pak komu, v jakém množství ji užíval nebo byl podáván nápoj bez účinné látky DMT,“ konstatoval soudce. Podle něj nejsou pochybnosti o tom, že se podával nápoj s drogou. Vychází z toho, že úřady v Německu a USA zajistily tři zásilky, které obsahovaly DMT. Navíc při zatčení obžalovaných těsně před jedním rituálem našli policisté v domě jen větší množství nápoje s účinnou látkou.

Rozsudek není pravomocný. Kordys se na místě odvolal, jeho žena i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Kanawka se v pátek k soudu nedostavil.

Ayahuascu lze pode odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuascu jako svátost.