V Liberty Ostrava pokračuje stávková pohotovost. Odboráři nemají jistotu, že firma nevyvede emisní povolenky

Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava (LO) budou pokračovat ve stávkové pohotovosti, protože stále nemají jistotu, že majitel firmy nevyvede z Ostravy emisní povolenky v hodnotě téměř šesti miliard korun. V případě, že by se tato transakce měla uskutečnit, jsou připraveni továrnu ochromit, aby ji ochránili.

Liberty Ostrava je od roku 2019 součástí Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Majitel firmy zvažoval, že emisní povolenky patřící ostravskému podniku půjčí rumunské huti v Galati rovněž ze skupiny Liberty Steel.

S vedením Liberty minulý týden v Ostravě jednal premiér Andrej Babiš (ANO), který pak řekl, že vedení podniku slíbilo, že povolenky rumunské firmě nepůjčí. Mluvčí LO Barbora Černá Dvořáková řekla, že to stále platí. „Povolenky, které patří Ostravě, budou nadále užívány jenom v Liberty Ostrava,“ uvedla firma.

Odbory jsou připraveny ochromit výrobu

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že vedení s odboráři diskutuje pokaždé jinak. „My si myslíme, že majitel ještě nezastavil své aktivity k vyvedení povolenek. Jsme si vědomi toho, že skupina GFG tyto povolenky potřebuje v Rumunsku, protože tam své povolenky prodali. V dnešní době, kdyby si je měli koupit za 46 eur za tunu, tak je to likvidační,“ poznamenal. Cena povolenek podle něj stoupla právě proto, že trh ví, že je potřebují.

Pokud odboráři uvidí, že situace směřuje k vyvedení povolenek, nastolí podle Slaniny kroky, které ochromí výrobu. Kdyby huť o povolenky přišla, mohlo by to pro ni být likvidační, protože je v budoucnu sama bude potřebovat. „Chceme vzkázat majiteli, že jsme schopni udělat, že firma na tom bude daleko víc tratit, kdyby to prodala, než kdyby to neprodala,“ řekl Slanina.

Předseda ČMKOS Josef Středula řekl, že ví o krocích, kdy se na Ostravu tlačí, aby povolenky šly do Rumunska. „Tuto věc nedovolíme a uděláme vše pro to, aby to tam neprošlo,“ uvedl Středula. Je podle něj otázka, jak dlouho by huť mohla fungovat, pokud by o povolenky přišla.

Slib majitele nemusí platit navěky

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slíbila, že udělá maximum, aby se žádné peníze z firmy nevyváděly, a že to platí za celou vládu. „Je dobře, že majitel přislíbil, že povolenky do Rumunska zapůjčovat nebude. To ale neznamená, že to bude takto navěky, a je potřeba hlídat, aby ty peníze zůstaly zde a aby nedošlo k žádnému riziku, které by mohlo podlomit finanční zdraví firmy,“ podotkla Maláčová.

Středula připomněl, že skupina GFG má obrovské problémy. „Vlastně jenom dvě firmy v jejich portfoliu fungují, jedna je australská a druhá je tato ostravská. Tyto dvě firmy mají jediné takovou míru hotovosti, kterou mohou použít pro financování dalších subjektů,“ vysvětlil.

Greensill Capital, stěžejní financující instituce GFG, vyhlásil na začátku minulého měsíce insolvenci. Gupta pak neúspěšně požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy korun).

Ostravské huti se jinak daří

Ostravskou huť zatěžují jen problémy kolem skupiny, jinak se firmě daří, což potvrzují i výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Společnosti vzrostla výroba meziročně o 20 procent. V lednu i březnu přesáhl objem výroby oceli 200 tisíc tun, což byla nejvyšší měsíční výroba od roku 2016. Ocelářství je ale od roku 2019 kvůli koronavirové pandemii v hlubokém propadu.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Své výrobky dodává do více než 40 zemí. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.