Tradice jedné hranice. Dvě výstavy přibližují lidovou kulturu v česko-rakouském pohraničí

Lidovou kulturu v česko-rakouském příhraničí přibližují souběžné výstavy ve Znojmě a v Jindřichově Hradci. Mají ukázat, jak žili na přelomu 19. a 20. století lidé na Znojemsku, Mikulovsku, v jižních Čechách, na Vysočině a v Dolním Rakousku.

Na přípravě výstavy se podíleli profesionální i amatérští etnografové z jižní Moravy, z jižních Čech, Vysočiny a Dolního Rakouska, kteří se pokusili zdokumentovat některé vybrané dochované lidové zvyky ve svých regionech. Výsledkem je kolekce fotografií a videozáznamů, která je důležitou složkou obou výstav.

„Naši předkové sice mluvili odlišnými jazyky, ale jejich způsob myšlení se až nápadně podobal. Spojovali je stejné strasti a radosti. A právě na spojitost a podobnost lidové kultury na česko-moravsko-rakouském pomezí poukazuje i naše výstava,“ vysvětlil etnograf Jihomoravského muzea Jiří Mačuda.

Návštěvníci Znojemského hradu si mohou prohlédnout nejen fotografie, ale také hospodářské předměty a kroje. Na jejich obnově pracovala i Hana Vyšinská. „Dělala jsem například rekonstrukci páru z Dolních Dubňan podle zápisků sběratele Vratislava Bělíka, který zaznamenal podle vzpomínek pamětníků součásti kroje,“ přiblížila.

Znojemsko jako národopisná popelka

Konkrétně Znojemsko bylo dlouhou dobu opomíjeným regionem. „Bylo takovou národopisnou popelkou, takže my jsme museli všechny ty věci dát dohromady jako mozaiku,“ popsal Mačuda.

Pomáhala také amatérská etnografka Marta Chvátalová, která je už osmnáct let kronikářkou obce Plaveč na Znojemsku. „V Plavči jsou dobře zachovány zvyky i tradice. Když přišel pan Mačuda, já jsem mu poskytla všechny ty věci, všechno co potřeboval, jsem nasbírala, hlavně fotky,“ vysvětlila.

Rozličné obyčeje

Exponáty na výstavu také zapůjčilo jedenáct českých a rakouských muzeí. Reprezentují řemesla, zvyky, ale i lidové zábavy a slavnosti, jako jsou svatby, posvícení nebo Vánoce. „V Horních Dunajovicích máme dochované vánoční obyčeje, které nejsou dnes už nikde jinde. Třeba chlapci si strkali do komínu čepici, aby byla očouzená štědrovečerním dýmem, a pak věřili, že když si ji nasadí na jaře na hlavu, tak najdou vajíčka,“ nastínil Mačuda.

Během léta výstavu doplní tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi a během září budou probíhat programy pro školní skupiny. Na znojemskou výstavu v pátek naváže druhá v Jindřichově Hradci. Ta se zaměří především na lidové zvyky dodržované v jednotlivých regionech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 3 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 13 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 18 hhodinami
Načítání...