Do centra Prahy nejezděte, apeluje policie kvůli 17. listopadu. Omezení budou na Národní, magistrále i Albertově

V souvislosti s oslavami 30. výročí sametové revoluce musí řidiči počítat s uzavírkami a omezením dopravy v centru Prahy. Policie prosí občany, aby v neděli do centra auty vůbec nejezdili. Kvůli sobotní demonstraci na Letné zatím policisté uzavírky neplánují, nevylučují ale možnost, že k nim přistoupí operativně. Policie i pražská záchranná služba o víkendu posílí posádky.

Video Studio ČT24
video

Víkendová dopravní omezení

Na bezpečnost lidí a plynulost dopravy bude v sobotu na Letné dohlížet několik desítek policistů, avizuje mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. „V současné chvíli nelze v okolí Letenské pláně vyloučit i možné částečné omezení dopravy. Z tohoto důvodu doporučujeme všem občanům a návštěvníkům Prahy, aby se raději od poledne do devatenácté hodiny tomuto místu vyhnuli a pro průjezd městem použili okolní komunikace,“ dodává.

Policie zvláštní omezení kvůli demonstraci na Letné neplánuje, je ale připravena jednat operativně. „Pokud by se lidé hromadili cestou na Letnou nebo naopak v houfu odcházeli, tak je policie zvyklá například dočasně uzavřít Letenský tunel, lidi tam navést a zase za nimi dopravu pustit,“ přibližuje mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V sobotu večer bude také omezena doprava na Národní třídě kvůli plánovanému videomappingu na budově Akademie věd ČR. S omezením v místě musí řidiči počítat mezi šestou a osmou hodinou večerní. Na tři hodiny bude také přerušen provoz tramvají mezi Lazarskou a Újezdem.

Video Události
video

Události: Prahu čekají o víkendu uzavírky a omezení

Nedělní dopravní opatření se dotknou zejména Národní třídy, Albertova a magistrály před Národním muzeem. Z Národní se stane pěší zóna a provoz aut tam bude omezen od osmi do dvaadvaceti hodin. Na Albertově bude provoz omezen od ranních sedmi hodin do půlnoci a magistrála před Národním muzeem se kvůli koncertu uzavře mezi křižovatkami Bulhar a Žitná. Dopravní podnik řidičům doporučuje vůbec na tento úsek nevjíždět a využít objízdnou trasu přes tunelový komplex.

Další dopravní omezení jsou plánována kvůli různým pochodům, a to vždy podle konkrétní potřeby na nezbytně dlouhou dobu, doplňuje mluvčí policie. „Prosíme všechny občany, aby do centra města nejezdili vozidly. Mimopražské účastníky akcí žádáme, aby pro parkování vozidel použili záchytná parkoviště na okraji města a pro další přesun do centra použili především městskou hromadnou dopravu,“ apeluje.

Nejspolehlivější bude metro 

S částečnými uzavírkami Wilsonovy, Mezibranské a Legerovy ale musí řidiči počítat už od sobotních dvaceti hodin a také v pátek večer a v pondělí v noci kvůli odstraňování a následnému navracení betonových svodidel, poznamenal mluvčí magistrátu Hofman.

Dopravní opatření se dotknou i provozu tramvají. Cestující by proto měli využívat zejména linek metra. Dopravní podnik v sobotu kvůli chystané demonstraci na Letné posílí jeho provoz. „Například na lince C budou zkráceny intervaly, kdy bude metro jezdit každé dvě a půl minuty. Účastníkům akce na letenské pláni doporučujeme, aby využili stanice metra Hradčanská a Vltavská. V provozu bude rovněž speciální tramvajová linka číslo 31 a 36,“ doplňuje mluvčí DPP Aneta Řehková.

Některé tramvaje pojedou přes centrum objížďkou, protože řada ulic, kudy vedou koleje, bude uzavřena. To je případ například Národní třídy, kde běžně jezdí tramvaje 2, 9, 18, 22 a 23.

V centru Prahy se letos propojí několik akcí. Studenty organizovaný Svobodný listopad na Albertově, Koncert pro budoucnost, který obsáhne celý prostor Václavského náměstí, Korzo Národní se protáhne z Národní třídy na Jungmannovo náměstí.

Večer oslavy završí předávání Cen Paměti národa. Slavnost, na které budou ceněny osobnosti z Česka, Maďarska, Slovenska, Polska a Německa, doprovodí projekce na domy na Národní třídě. První promítání tam začne po 17:11 po odeznění zvonů, které mají ve stejný čas znít po celém Česku. K akci se přidala většina rozhlasových stanic tím, že ve stejný čas pustí píseň Modlitba pro Martu.

Záchranáři posílí, hasiči speciální opatření neplánují

Pražská záchranná služba o víkendu posílí počty zdravotnických posádek proti běžnému provozu o osm. V sobotu na Letné bude mít speciální vůz pro hromadná neštěstí známý pod názvem Golem a také stany. Mluvčí záchranné služby Jana Poštová dodala, že záchranáři budou spolupracovat s Českým červeným křížem. Na 17. listopadu budou mít pražští záchranáři na den i noc vždy dvě záchranářské posádky navíc.

Pro pražské hasiče víkend nebude nijak vybočovat z běžného provozu. Hasiči budou v plném počtu, speciální jednotku na místech akcí mít nebudou. „Do míst oslav a demonstrací se nejlépe dostaneme z našich základen. V případě mimořádné události můžeme vyjíždět ze čtyř stran,“ uvedl mluvčí Martin Kavka.

Podle předpovědi meteorologů by neměla být v sobotu ani neděli velká zima. Po prvním úterním sněžení se do Česka vrátí spíše teplejší dny, jelikož bude do republiky proudit teplejší vzduch od jihu. V sobotu se přes den oteplí na 10 až 12 stupňů Celsia, v neděli má být ještě o dva stupně tepleji. Obloha ale bude o víkendu zatažená, čeká se déšť či mrholení a slabý vítr.