Lichtenštejn a Kinský dostali medaile od Mendelovy univerzity. Za péči o krajinu a hospodaření předků

Potomci významných českých šlechtických rodů Alois z Lichtenštejna a Constantin Kinský obdrželi zlaté medaile od Mendelovy univerzity v Brně k jejímu 100. výročí. Oceněni jsou za přínos k rozvoji vědy a vzdělávání, udržitelného zemědělství, lesnictví a kultury venkova. Jejich činnost je s univerzitou spjatá po desetiletí.

Podle rektorky Danuše Nerudové oba rody uvážlivě pečovaly a pečují o krajinu, rozumně hospodaří a udržitelně využívají přírodní zdroje. Jde i o jedno ze základních témat vzdělávacího kurikula na univerzitě.

obrázek
Zdroj: ČT24

Lichtenštejnové na svém rozsáhlém panství postupně vytvořili výjimečný příklad komponované krajiny, dotvořené přírodními i architektonickými prvky. Příkladem kvalitního hospodaření jsou lesy na sever od Brna, které nyní spravuje univerzita jako Masarykův les v okolí Křtin a jež dříve patřily zmíněnému rodu.

„Bývalí lichtenštejnští správci systematicky vytvářeli smíšené lesy, které v době klimatické změny představují ukázku odolnějších lesních porostů a které na tak rozsáhlé ploše nemají v Česku srovnání,“ řekla rektorka univerzity Danuše Nerudová.

Lichtenštejnové o pozemky a nemovitosti vedou spory

Alois z Lichtenštejna je nejstarším synem lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. Ve své řeči zmínil aktivity předků na Moravě, jimiž bylo například založení Vyšší ovocnářské a zahradnické školy v Lednici.

„S oceněním bych rád vyjádřil také naději, že dokážeme vyřešit i zbývající otevřenou otázku, a umožníme tak Mendelově univerzitě a naší rodině něco víc než jen vzpomínat na velkou minulost. Jakmile budou okolnosti připraveny, budeme připraveni i my plnit opět mnohem užitečnější roli ve prospěch Mendelovy univerzity, Moravy i celé České republiky,“ uvedl Alois z Lichtenštejna.

Knížecí rodina Lichtenštejnů požaduje od českého státu vrácení pěti moravských hradů a zámků včetně Lednice a Valtic. Rod podal v prosinci 2018 žaloby u 26 okresních soudů kvůli nemovitostem a pozemkům, které stát získal na základě Benešových dekretů. Kromě Lednicko-valtického areálu jde i o hrad Šternberk a zámky v Bučovicích a Velkých Losinách.

Lesy Kinských jsou významným partnerem fakulty

Příkladem péče o krajinu i umělecké památky je podle rektorky Nerudové také hospodářství Kinských na Žďársku. „Oba dnešní laureáti pocházejí z prostředí, které staví na léty prověřené pravdě, že pevné kořeny jsou naší spojnicí mezi minulostí a budoucností a pouze zdravé kořeny nám dávají možnost směřovat do výšin,“ řekla Danuše Nerudová.

Constantin Kinský převzal medaili Mendelovy univerzity
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Předci Constantina Kinského vytvořili mezi válkami přírodní rezervace, jimiž jsou prales na Žákově hoře a Dářko, což je les vyrostlý na hlubokém rašeliništi. Jeho rodina hospodaří na 750 hektarech, kde jsou rybníky i lesy. Lesní majetek Kinských je jedním z nejvýznamnějších partnerů Lesnické a dřevařské fakulty, mimo jiné při zajištění terénní výuky a praxe studentů. Při projevu vzpomněl především na předky, kteří se zasloužili o rozvoj lesních majetků, z nichž může těžit současná i budoucí generace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 6 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 6 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 11 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 16 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 22 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...