Brněnská Kociánka slaví sto let. Festivalem, sportem i komiksem

Centrum Kociánka v Brně, které pomáhá handicapovaným dětem i dospělým, slaví sté výročí založení. Vrcholem oslav je celodenní festival pro veřejnost „Dobrý den Kociánko!“ plný sportovních aktivit a koncertů. Od ledna zveřejňuje centrum na sociálních sítích komiksové příběhy ze své historie a připravuje almanach.

Centrum Kociánka si připravilo pro své klienty a veřejnost na celý čtvrtek bohatý program: jarmark neziskových organizací, slaňování vozíčkářů, akvazorbing, koncerty či výstavu fotografií. „Tím, že slavíme kulaté výročí, je program festivalu bohatší než v minulých letech. Doporučuji projít si celý areál, v každém zákoutí něco je,“ popsal ředitel centra Tomáš Komárek. Tématem festivalu jsou lidské hodnoty, jejich rozvíjení a sdílení. „Chceme propojit svět našich uživatelů a veřejnosti,“ dodal. 

Už od ledna mohou zájemci sledovat na facebookových stránkách a Instagramu příběhy znázorněné kresbami Vojtěcha Čižmáře. „Každý týden v pátek zveřejníme důležitý moment ze života Kociánky. Pak chceme seriál zfilmovat. Jsou to takové momenty, například že se tady objevila důležitá návštěva, postavila nová budova. Sám jsem zvědav, co se ještě dozvím,“ řekl ředitel centra Tomáš Komárek.

Průvodci příběhů jsou Lukáš a Michaela, oba na kolečkových křeslech. První příběhy jdou proti toku času a připomínají přeměnu ústavu v centrum, začátky hipoterapie, komunistickou éru i začátky ústavu a jeho založení. Postupně bude vznikat i almanach o historii Kociánky. „Plánujeme ho vydat ve druhé polovině roku. V plánu jsou i další akce,“ řekl Tomáš Komárek.

Kociánka je státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je ministerstvo práce a sociálních věcí. Ročně ji využívá přes 250 lidí s fyzickým, mentálním nebo kombinovaným postižením. Organizace nabízí sociální služby, jako stacionáře, terapeutické dílny nebo chráněné bydlení, ale také zdravotní služby, jako rehabilitace, logopedie, psychologie nebo canisterapie a hipoterapie.

Dne 8. srpna 1919 přešel zámeček s rozsáhlým anglickým parkem na popud Alice Masarykové do majetku Zemského spolku pro léčbu a výchovu mrzáčků na Moravě.

První valná hromada spolku se konala 23. června 1919. U zrodu ústavu stál profesor Jan Chlup.

První chovanci přicházeli do nového zařízení až v květnu roku 1920. V tom roce bylo na Kociánce kolem deseti chovanců a teprve na podzim stoupl jejich počet na třiatřicet.

Účelem Spolku bylo poskytovat klientům přiměřené léčení jejich tělesných vad zároveň s individuálním, všeobecným i odborným vzděláním a výchovou i praktický výcvik pro vhodné povolání, které by jim zajistilo samostatnost v životě.

Na výchově a vzdělávání se podíleli zakladatel a ředitel zařízení Jan Chlup, jeho manželka a další pracovníci – učitelé a mistři.

Mezi různými kroužky, které chovanci navštěvovali, měl nejstarší tradici pěvecký kroužek, který ve svých počátcích vedl ředitel ústavu společně s manželkou.

Kociánka se proslavila i vznikem divadla „Hastrman“, s jehož představeními chovanci vystupovali v brněnských i mimobrněnských divadlech.

Koncem roku 1923 byla zahájena stavba nové budovy pro byty učitelů a mistrů a současně noclehárny chovanců. V dalších letech byla postavena hlavní část budovy pro cvičné dílny pavilon G, byla zřízena kuchyně, prádelna a v ústavním parku bazén.

V zámeckém parku Kociánky se pravidelně konaly oblíbené lidové slavnosti.

zdroj: www.encykolopedie.brna.cz / www.centrumkocianka.cz

Zámeček (fotografie z roku 1925)
Zdroj: www.centrumkocianka.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 18 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...