Projedou jen tramvaje. V případě dopravního kolapsu v Brně zakáže policie vjezd autům do Táborské ulice

Policisté budou moci od pondělí operativně zakázat autům vjezd do Táborské ve směru do centra Brna. Také budou usměrňovat dopravu z Olomoucké ulice na Křenovou. Domluvili se na tom v pátek zástupci Brna, městské části Židenice a Brněnských komunikací na jednání, které inicioval dopravní podnik. Tramvaje nabíraly v minulých dnech kvůli kolonám osobních aut extrémní zpoždění.

Tramvaje uvězněné v koloně aut
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

V ranní špičce nabíraly v Brně tramvaje 8 a 12, které projížděly Táborskou ulicí, v posledních dnech až půlhodinové zpoždění. V úterý tam dokonce uvízlo dvacet tramvají a měly zpoždění skoro hodinu. „Dopravní kolaps měl tento týden zásadní dopad na provoz nejen v Židenicích, ale sekundárně ovlivnil MHD v ostatních částech města,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Jedním z hlavních problémů, který o desítky minut zpožďuje i trolejbusové linky 31 a 33 a autobusové linky 47, 49, 67, 74, E76, 77 a 84, je zúžení ze čtyř pruhů na dva okolo Zvonařky. Opatření si vyžádala současná etapa přestavby ulic Dornych a Plotní. Řada aut proto sjíždí z Ostravské na Křenovou a blokují Táborskou. Na tu najíždí také řada řidičů kvůli tomu, že je uzavřený Zábrdovický most.

„Se zúžením kolem Zvonařky jsme před jeho začátkem opakovaně nesouhlasili. Přesto bylo rozhodnutí o tomto omezení vydáno. V argumentaci nám tehdy úřady sdělily, že jsme jediní, kdo s tím má problém,“ připomněla Hana Tomaštíková z dopravního podniku.

V ranní špičce je situace v Brně problematická i bez uzavírek, v případě mimořádností doprava téměř kolabuje.

Lidé utíkali z tramvají a šli pěšky

 

Na špatnou situaci tento týden upozorňoval na svém Twitteru také místostarosta Brna-Židenic Petr Kunc (Společně pro Židenice). Situace byla tak kritická, že lidé vystupovali z tramvají, aby šli kus pěšky, a na další zastávce nastupovali do tramvaje, která jela před tou, z níž vystoupili.

„Domluvili jsme se na tom, že když dojde v Táborské ulici k zácpě, bude dopravní podnik kontaktovat Policii České republiky a městskou policii. Je v plánu, že Policie ČR zabrání odbočení aut na Táborskou a bude zabezpečovat průjezd MHD,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Udržet fungování MHD ve městě je podle něj prioritou.

Vedle operativního uzavření Táborské pro auta budou policisté usměrňovat dopravu i na odbočce z Ostravské a Olomoucké směrem na Křenovou, protože proud aut z této strany výrazně zpomaluje průjezd aut po Táborské.

„Od těchto opatření si slibujeme, že pomohou řešit případné komplikace v ranní špičce, a cestující se tak bez větších problémů dostanou tramvajovými linkami 8, 10 a 12 do centra,“ řekla Hana Tomaštíková.

Současná etapa stavby na Plotní a Dornychu, která omezuje provoz kolem Zvonařky, má skončit 31. května. Do konce srpna se má ale dělat druhá strana silnice. Příští týden se má o další etapě jednat a na stole bude i varianta, že se s touto opravou počká, až bude Dornych hotový.

Největší dopravní zátěž řidiče v Brně ještě čeká

O prázdninách se uzavře Husovický tunel, který bude Ředitelství silnic a dálnic opravovat. Vedení města nedokáže odhadnout, co to v ulicích Brna způsobí. „Já jsem s Ředitelstvím silnic a dálnic jednal, aby uzavření tunelu oddálili, bohužel se je nepodařilo přesvědčit. Způsobí to komplikace, to víme, možná to bude nejhorší stav, do kterého se Brno dostane,“ řekl radní Petr Kratochvíl.

Přehled stavebních prací a uzavírek v Brně v roce 2019
Zdroj: doprava–brno.cz