Radnice Českého Těšína chce nový bulvár s kavárnami. Vzniknout má v Nádražní ulici

Nádražní ulice v Českém Těšíně zřejmě dostane nový háv. Tamní radnice na ní plánuje v dohledné době snížit provoz a uskutečnit další úpravy. V centru města by se tak měl do dvou let objevit bulvár pro pěší. Vedení města předpokládá, že stavební práce začnou příští rok. „Hotovo má být v roce 2020,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová.

Možná podoba nového bulváru v Českém Těšíně

Zdroj: reprofoto Těšínské listy

Ulice je podle vedení města zaplněná automobily, což by se mělo změnit. Chodníky se podle plánu na rekonstrukci rozšíří, a pomohou tak vytvořit širokou třídu, kterou by mohly doplňovat pouliční kavárny. Nová široká pěší zóna bude oddělena od silnice stávajícím pruhem zeleně doplněným o nové výsadby.

 

„Ten zůstane v celé původní šířce, zachováme i cenné stromy, jakými jsou například staré magnolie, ale doplníme je o kultivary, které vytvoří rychle hustší korunu. Chceme obměnit hlavně střední a spodní patro zeleně. To vše doplní květinové záhony. Jelikož jde o památkovou zónu, vše, tedy i zeleň, musíme konzultovat s památkáři,“ dodal místostarosta Vít Slováček (KDU-ČSL).

S budováním by měla pomoci dotace z EU

Radnice počítá s tím, že bulvár na straně vzdálenější od nádraží bude plně pěší zónou mimo vyznačené hodiny pro zásobování obchodů a že na projekt získá 95procentní dotaci. O dotace žádá spolu s polským Těšínem. V případě úspěšné realizace celého projektu chtějí obě města připomenout to, že lokalitou kdysi projížděly tramvaje.

Jejich trasa vedla od nádraží v Českém Těšíně po Hlavní třídě přes řeku Olši do historické části polského Těšína. Jezdívaly tam v letech 1911 až 1921.

„Chceme vytvořit ze stávajícího chodníku a úzké komunikace mezi obchody a zeleným pruhem pěší zónu. Věřím, že vybudováním širokého pohodlného bulváru lemovaného zeleným pruhem, novými lavičkami a osvětlením tuto ulici oživíme, podpoří to také vznik nebo udržení venkovních kaváren či bister.“

Vít Slováček (KDU-ČSL)

místostarosta Českého Těšína

„V Nádražní ulici by tramvaje mohly připomínat historické zastávky, na polské straně za mostem Družby by mohl vzniknout infostánek v replice jedné z historických tramvají,“ dodala Markéta Radová.

Podle České televize chtějí představitelé Českého Těšína rekonstrukci Nádražní ulice provést i za předpokladu, pokud by dotace z Evropské unie nezískali. Potřebné finance by pak hledali v městské pokladně.