Soud řeší případ výroby drog za 70 milionů korun. Gang si k výrobě pronajímal haly

Nejméně 70 milionů korun za téměř rok vydělal podle kriminalistů mezinárodní drogový gang, který stanul v pátek před ostravským krajským soudem. Pervitin a marihuana pocházely z pronajatých hal v Karviné. Většina z 11 obžalovaných podíl na drogovém byznysu odmítá.

Policisté z Národní protidrogové centrály dostali na skupinu tip od kolegů z Polska. „Ve městě Přemyšl lékárníci prodávali desítky tisíc tablet s pseudoefedrinem měsíčně,“ zjistil redaktor České televize Jiří Loučka. Právě pseudoefedrin je základní surovina pro výrobu pervitinu.

Podle vyšetřovatelů vozili kurýři tablety z Polska na Slovensko, kde je vylupovali z obalů a drtili na prášek. Převáželi ho do Karviné, kde se v jedné z průmyslových hal nacházela obří pervitinová laboratoř. „Vařiči z Vietnamu v ní podle všeho vyrobili nejméně 130 kilogramů drog,“ dodal Jiří Loučka s tím, že policisté skupinu sledovali rok. Zatýkali pak současně v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Dva z jedenácti obžalovaných se během vyšetřování nejenom přiznali, ale také podrobně popsali, jak drogový byznys probíhal. Pervitin mířil do severozápadních Čech, odkud zřejmě pokračoval do Německa. Kilogram pervitinu se tam dá prodat za 300 tisíc korun.

Všichni členové organizované skupiny měli rozděleny úkoly, drogy vyráběli Vietnamci, další členové skupiny zajišťovali například distribuci nebo nákup potřebných surovin.

Nepodařilo se odhalit všechny

Drogy obžalovaní prodávali především v Moravskoslezském kraji, ale trestnou činnost páchali i na Slovensku a v Polsku. Právě v těchto zemích pak podle obžaloby působily i další větve drogového gangu. Ani v českém případě, kterým se nyní zabývá soud, se zatím nepodařilo odhalit všechny lidi, kteří se ve výrobě a distribuci drog angažovali.

Česká skupina je podezřelá z toho, že vyrobila 130 kilogramů pervitinu, který bylo možné prodat až za 65 milionů korun, a dalších 72 kilogramů konopné sušiny za více než 5,7 milionu korun. Drogy určené k prodeji skupina přepravovala například v obalech od mléka.

Jaké množství drog se přesně skupině podařilo prodat, zatím ale není jasné. Zjišťovat se to musí právě během hlavního líčení. Soudní jednání jsou nařízena až do konce roku a případ letos určitě uzavřen nebude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 4 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 9 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 14 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 14 hhodinami
Načítání...