V létě 1968 se vydali pěšky do Sofie. Do cíle nedošli, u bulharských hranic čekala okupační armáda

3 minuty
Zdeněk Smiřický v srpnu 1968 do Sofie nedošel
Zdroj: ČT24

Neznámý příběh o atmosféře těsně před začátkem invaze vojsk Varšavské smlouvy – dvacet studentů vyrazilo před padesáti lety pěšky z Plzně do bulharské Sofie na festival mládeže a studentstva. Do cíle se nedostali. V Bulharsku už byly v pohotovosti jednotky, které se 21. srpna podílely na okupaci Československa.

Před padesáti lety byl sportovec Zdeněk Smiřický z Dřevohostic na Přerovsku studentem a svazákem. A také jedním z dvaceti aktérů pěšího pochodu na Světový festival mládeže v Bulharsku. Tyto akce byly výkladní skříní socialistických zemí.

„Byl to trochu bláznivý nápad, ale chtěli jsme zkusit naše možnosti,“ řekl Smiřický. Putování ale skončilo dřív, než bylo v plánu. 1500 kilometrů dlouhou cestu studenti odstartovali v Plzni, po měsíčním putování se měl cílem stát festival v Sofii.

Trasa pochodu Plzeň–Sofie
Zdroj: ČT24

Každý den ušli 40 až 60 kilometrů. Pochod ale skončil v Dimitrovgradu na jugoslávsko-bulharských hranicích. Do cíle jim chyběl jediný den cesty. Euforii vystřídal šok.

Bulhaři označili studenty z Československa za kontrarevolucionáře, do země je nepustili. „Na hranicích nám bulharskými celníky bylo řečeno, že jsme něželatěl'nye gosti (nevítaní hosté –pozn. redakce),“ popsal Smiřický.

Když protestovali, policisté je zbili. Zdeněk Smiřický drama detailně popsal v deníku, 50 let ho nikomu neukázal. „Doktora mlátili také. Křičeli jsme na ně. To jste slovanští bratři? Fašisti!“ stojí v půlstoletí starých zápiscích.

Důvod, proč policisté brutálně zakročili, studentům vysvětlili turisti, kteří se z Bulharska vraceli. Na trase, těsně před hranicí, míjeli dva motostřelecké pluky, 2200 vojáků v bojové pohotovosti. Studenti, kteří z Československa k hranicím došli pěšky, mohli utajenou operaci ohrozit.

„Že bychom mohli podat informace, že Bulhaři obsazují hranice a co se to vlastně děje,“ vysvětlil účastník pochodu Plzeň-Sofia. Bulhaři potom vkročili na Slovensko jako okupanti.

Studenti se na festival nedostali, domů se vrátili vlakem z jugoslávského Bělehradu. Za několik hodin vojáci, které nesměli vidět, obsadili jejich vlast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 5 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 6 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 10 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 16 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 21 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...