Fakultní nemocnice by mohla mít lepší spojení díky tramvaji. Vedení Olomouce ji už řeší

Záměr vybudovat tramvajovou trať do Fakultní nemocnice Olomouc oznámil lídr TOP 09 a primátorův náměstek Aleš Jakubec. Tramvaje nyní zastavují v Brněnské ulici. Pacienti kvůli tomu musí ujít několik set metrů a zdolat prudký kopec, aby se dostali na některou z klinik.

Video Dopravní spojení k nemocnici
video

Dopravní spojení k nemocnici

„Nedávno jsem na radě města podal materiál na vedení tramvaje buďto po ulici I. P. Pavlova, anebo od křížení Wolkerovy a Polské. A byl přijat,“ uvedl Jakubec na Facebooku.

„Dopravu v areálu fakultní nemocnice teď zajišťují autobusy, které ale nejezdí z centra města,“ popsal redaktor České televize Marek Vrlák s tím, že pokud by tramvaje jezdily podle návrhu Aleše Jakubce, podařilo by se dopravně obsloužit také sídliště na Nové ulici.

Taková varianta by však podle zjištění ČT stála stovky milionů korun. Odbočení od točny by bylo levnější, poznamenal Marek Vrlák, podle něhož o možnosti zavedení tramvajové dopravy už město jedná a situaci řeší rovněž s vedením nemocnice.

Nemocnice není proti, město o tramvaji jedná

Nemocnice by se obnovení tramvajového provozu nebránila. Kolejové vozy by totiž výrazně zlepšily dopravní spojení s areálem a navíc by podle vedení nemocnice mohlo ubýt i automobilů v její lokalitě.

Tramvajová trať navíc areálem fakultní nemocnice už dříve procházela, avšak před několika desítkami let byla zrušena a nahradila ji trať na Brněnské ulici. Podle Jakubce nyní bude nutné nejprve vypracovat studii, která by měla navrhnout vedení trati do nemocnice. Úkol to bude náročný, jelikož u nemocnice se složitě kříží dvě frekventované silnice.

„Studie bude variantní. Pokud to nebude realizovatelné z Brněnské ulice, měla by řešit variantu závleku od Okružní ulice,“ řekl. V Okružní ulici je nyní konečná stanice tramvají. Příprava trati do nemocnice bude podle něj časově náročná.