Karviná rozšíří bezdoplatkové zóny. Chce z města vytlačit problémové lidi

Karviná chce v létě významně rozšířit oblasti, ve kterých lidé nebudou mít nárok na doplatky na bydlení. Primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD) rovněž tento týden podepsal s vedením společnosti Residomo, která je ve městě největším vlastníkem bytového fondu, memorandum o spolupráci. Město tak chce dostat pod větší kontrolu byty této společnosti.

Vedení Karviné si od obou kroků slibuje další omezení počtu takzvaných problémových obyvatel.

2 minuty
Bezdoplatkové zóny
Zdroj: ČT24

Od začátku roku už firma Residomo, která v tomto slezském městě vlastní na 8 tisíc bývalých hornických bytů, neprodloužila nájemní smlouvy několika desítkám problémových nájemníků. Pokud by firma nějakým způsobem porušila pravidla dohodnutého memoranda, zavedlo by město podle primátora bezdoplatkovou zónu i na místě jejích bytů.

Karviná rozšíří bezdoplatkové zóny, v nichž nově příchozí obyvatelé nebudou moci pobírat doplatky na bydlení, zřejmě od konce července. A to na veškeré oblasti s panelovou zástavbou, tedy na Karvinou 8, Karvinou 7, Karvinou 4, část Fryštátu a větší část Nového Města. Dosud se zóny týkají dvou ubytoven.

Doplatek na bydlení dostávají lidé, kteří jsou v hmotné nouzi. „Většinou je naše zkušenost taková, že jsou to lidé, kteří dlouhodobě nepracují a kteří bývají takzvaně nepřizpůsobiví,“ řekl primátor s tím, že do Karviné přijíždějí například ze severních Čech nebo z východního Slovenska a nemají jakékoli návyky ke slušnému chování a k bydlení.

Situace podle něj zneužívají lidé, kteří byty pronajímají. Při vyhlášení bezdoplatkových zón o výhody přijdou.

Pro byznysmeny s byty už to nebude takový kšeft, protože když si nechají ten byt zdemolovat a nebudou mít z toho 15 000 měsíční nájem, který jim zaplatí stát, tak je to nebude motivovat k tomu, aby tyto lidi tam vozili.
Jan Wolf (ČSSD)
primátor Karviné

Města si bezdoplatkové zóny chválí

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. Do takových lokalit úřad práce nemůže vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům. Zástupci například Kladna, Ústí nad Labem, Litvínova a dalších měst si opatření chválí.

Podle kritiků této praxe to ale problém neřeší, protože lidé se budou přesouvat a soustředí se v místech, kde pomoc získají. Dvě desítky senátorů požádaly Ústavní soud, aby část zákona s tímto opatřením zrušil.

V Karviné zatím neprodloužili smlouvu desítkám lidí

Generální ředitel Residoma Jan Rafaj řekl, že firma chce mít v bytech obyvatele, kteří budou město zvelebovat. Chce proto udělat všechno pro to, aby v Karviné nepřizpůsobiví lidé nebydleli. „Začali jsme na začátku roku. Je to zatím několik desítek lidí, kterým jsme neprodloužili smlouvu,“ řekl Rafaj.

Uvedl, že lidé mají možnost dostat se do bytů Residoma i prostřednictvím neziskových organizací, s kterými firma spolupracuje. Nájemníci jsou pak pod každodenním dozorem. „V případě, že jsou tam opakované stížnosti na chování, na jiné problémy s přístupem k nemovitosti, tak na to ty lidi upozorňujeme, a pokud je to opakované, tak smlouvu neprodloužíme. To se právě stalo v letošním roce a budeme pokračovat. Chci vzkázat těm občanům: Prostě nebudete u nás bydlet, pokud nebudete dodržovat podmínky,“ řekl.

Wolf: Kontroly se návštěvám ze Slovenska nelíbí

Primátor Wolf uvedl, že v problémových oblastech se dělají větší kontroly. Mnoho lidí podle něj přijelo například ze Slovenska na návštěvu, někdy ani nemají platné doklady nebo mají falešná razítka na pracovních smlouvách. „Takže zkoumáme pracovní smlouvy, zkoumáme, jestli mají vyšetření od lékaře, jestli je pravé, jde o větší kontrolu, a to se jim moc nelíbí,“ řekl primátor.

Zapojuje se podle něj celá městská policie i sociální odbor. „Jednáme intenzivně i s úřadem práce. Já si myslím, že to je jediný nástroj, který dnes máme k tomu, abychom lidi, kteří se tímto způsobem chovají, abychom jim to znechutili, ať jdou, kam chtějí,“ řekl Wolf.

Rozšíření bezdoplatkových zón se nyní řeší ve správním řízení. „Samozřejmě byznysmeni s byty už se odvolávají, ale já jsem přesvědčený, že to dotáhneme do konce a že někdy na konci července budou zóny vyhlášeny,“ řekl Wolf.

Ve městě také skončí dvě ubytovny: k 31. červenci Mašinka na vlakovém nádraží a k 31. srpnu Kosmos. Část obyvatel této ubytovny už podle primátora bydlení v Karviné nedostane. Město ji za 80 milionů korun přestaví na bydlení pro seniory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 11 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 13 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 22 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 23 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánovčera v 20:33

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...