Chovatel z Táborska špatně zachází se skotem, Madeta od něj přestala brát mléko

Madeta nebude vykupovat mléko od dodavatele z Táborska, který špatně zachází se zvířaty včetně toho, že některé kusy skotu jsou ve stadiu výrazné podvýživy. Státní veterinární správa farmu kontrolovala už dvakrát, chovatel podle ní může porušovat zákon, nařídila mu nápravu.

Video Události
video

Události: Chovatel podle veterinářů špatně zachází se zvířaty

Chovatel Radek Šimeček má přes šedesát krav a stará se o ně sám. Uznává, že na chov nestačí. Snímky zachycující neodklizený hnůj a krávy špinavé od kejdy dostala mlékárna i veterinární správa.

„Zvířata si nemají kam lehnout, ložiště není nastláno, takže leží v kejdě, což je velice špatně,“ říká při pohledu na fotky ředitel Státní veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba.

„Musím neustále stlát, jenže oni si myslí, že když tady dám půlku balíku, že to stačí. Ale to jim musím vysypat aspoň tři balíky, abych to udržel. Prostě to není tak, jak by to mělo být,“ uznává Šimeček. Další výtky ale zpochybňuje. „(Krávy) jsou umazaný, ale jsou spokojený,“ míní.

Veterináři na farmě našli i podvyživené kusy. Některé tříleté jalovice vážily jen 350 kilogramů, běžná váha je přitom přes 500 kilogramů. Kravám chyběl nepřetržitý přístup k vodě, některým i dostatečný životní prostor. „Byly uvázány u zdi na krátkém řetězu, což je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat,“ vysvětluje Kouba.

Kravám chyběl přístup k vodě, některým i dostatečný prostor
Zdroj: ČT24

Farmě hrozí statisícové pokuty

Mléko z této farmy bylo podle laboratorních testů v pořádku. Pro jistotu ale i mlékárna poslala na místo kontrolu. „Okamžitě jsme s dotyčným farmářem ukončili spolupráci do doby, než dá všechno do pořádku,“ říká mluvčí Madety Marta Faktorová.

Chovatel teď musí zlepšit podmínky pro dobytek a snížit jeho počet o polovinu. „Dáváme to dohromady, dáváme to do pořádku. Vybílíme, všechno srovnáme. Bílíme to každý rok, jenže je to malé a hodně kusů dobytka,“ uvádí Šimeček.

Farmě hrozí statisícové pokuty. O tom, jestli je farmář skutečně bude muset zaplatit, teď úřady rozhodují. Radek Šimeček chce proto podmínky splnit co nejrychleji, aby mohl dodávky mléka opět obnovit. Uvažuje ale také o tom, že jednodušší by bylo s chovem úplně skončit.