Úrazovka, svatá Anna, dětská. U nemocnic v Brně není kde parkovat

Nemocnicím v Brně chybí parkovací místa. Úrazová nemocnice jich má jen čtyři desítky, dětská pouhých čtrnáct. Čím dál větší problém s parkováním mají pacienti nemocnice u sv. Anny. Zařízení si dřív pronajímalo parkoviště od soukromého majitele, spolupráce ale skončila a parkovné podražilo. Nemocnice by chtěla vybudovat parkovací dům, nemá na něj ale peníze.

Video Události v regionech (Brno)
video

Parkování u nemocnic

Zdroj: ČT24

Desítky minut kroužení okolo nemocnice nebo sedmdesát korun za hodinu na soukromém parkovišti. Dilema, které řeší návštěvníci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zařízení se s majitelem nedohodlo na dalším pronájmu a ten od půlky května vybírá zvýšené parkovné.

Parkoviště je navíc plné děr a výmolů. „Tady jezdíte přes výmoly, točíme se tu několikrát, myslím, že je to nadměrná cena,“ postěžovala si návštěvnice nemocnice Milena Čechovská. Parkující si stěžují vedení nemocnice, ta už si ale parkoviště dál pronajímat nemůže a peníze tu vybírá soukromá firma.

„Velkou nevýhodou naší nemocnice je bohužel poloha, sice je dostupná prostředky městské hromadné dopravy, nicméně leží v historické části centra města Brna, takže další rozšíření mimo stávající pozemky je bohužel nemožné,“ řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Vizualizace nového parkovacího domu
Zdroj: FNUSA

Nemocnice už má plán, jak problém s parkováním vyřešit. Zbourat budovu na kraji areálu a postavit místo ní parkovací dům. Co ale nemá, je 260 milionů na jeho stavbu. „Aktuálně hledáme možnosti, jak stavbu financovat, a probíhají jednání nejen se zřizovatelem, ale i vedením města Brna,“ řekl ředitel nemocnice.

Nová parkoviště slibuje město v plánu zdraví 

Brněnští radní už schválili stavbu parkovacího domu v areálu dětské nemocnice v Černých polích pro tři stovky aut. U nemocnice je v současné době pouhých čtrnáct parkovacích míst.

Další se mají postavit u Úrazové nemocnice. Postaví je a bude je provozovat město. Tak to radní slibují v novém plánu zdraví. „Parkování u nemocnic je jedním z největších problémů města Brna a já jsem přesvědčen, že jakákoliv budoucí reprezentace po volbách by měla tento problém řešit tak, jak ho řeším já,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík ( KDU-ČSL).

Ani opoziční strany skutečně nic nenamítají. ČSSD, ODS i KSČM stavbu parkovacích domů podpoří i po komunálních volbách. Než se v nich ale reálně bude moct parkovat, uplynou ještě dva až čtyři roky.

V Kyjově přibylo 50 parkovacích míst

Problémy s parkováním řeší i krajské nemocnice. Nová parkovací místa potřebuje nemocnice v Hodoníně, tam je ale problém s pozemky.

Ve Znojmě se chystají postavit dalších dvacet pět parkovacích míst a o koncepci parkování přemýšlejí ve Vyškově, místa pro pacienty totiž často blokují řidiči, kteří do nemocnice vůbec nejdou.

Nejvíc parkovacích míst se teď staví v Břeclavi, celkem jich bude u nemocnice okolo tří set. V Kyjově otevřeli novou plochu pro víc než padesát řidičů.