Do areálu Pilnáčkovy továrny na mýdlo se vrátil život. Jeho vnuk dal do obnovy už 50 milionů

Kdysi věhlasná prvorepubliková Pilnáčkova továrna na mýdlo v Hradci Králové znovu ožívá. Zásluhou továrníkova vnuka Filipa Řeháčka, který zchátralou stavbu znovu obnovuje. Většinu peněz, které získá z pronájmu, vrací zpět do oprav zašlých budov. Rekonstruované stavby pak otevírá veřejnosti.

Video Události
video

Obnova areálu už vyšla na desítky milionů korun

Věhlas továrny odstartovalo ve 30. letech minulého století Pilnáčkovo terpentýnové mýdlo. Jenže největší fabrika svého druhu v zemi nepřežila socialismus. Potomci hradeckého továrníka a starosty Josefa Pilnáčka pak dostali zpět jen zchátralé budovy uprostřed města a začala postupná obnova areálu.

Vnuk továrníka Filip Řeháček už do oprav starých výrobních hal investoval zhruba 50 milionů korun. Přilákal tam pět desítek podnikatelů, otevřel kavárnu, restauraci i fitness centrum a na střeše nechybí ani sauna. „Je to trochu moje dítě, o které se starám, a snažím se ho vyšperkovat nejkrásněji, jak to dokážu,“ popisuje Řeháček.

Slavná prvorepubliková mýdla
Zdroj: ČT24

Podle svých slov se ale ještě dalších 10 až 15 let nezastaví. Práce je totiž v areálu pořád nad hlavu.

Zásluhou Filipa Řeháčka ale získalo město Hradec Králové nová zákoutí s impozantním výhledem. „Jedná se bezesporu o nejlepší příklad revitalizace výrobního areálu fabriky v Hradci Králové. Je to v danou chvíli – řekl bych – i inspirace pro město,“ pochvaluje obnovu areálu hlavní architekt Hradce Králové Petr Brůna.

Město by se tak mohlo inspirovat třeba v případě areálu staré koželužny, se kterým si zatím radnice neví rady.