Ve Štramberku chtějí těžit vápenec o sto metrů níže. Část obyvatel regionu je proti

Někteří obyvatelé Štramberka mají obavy z dalšího rozšíření těžby vápence v tamním lomu. Záměr je součástí plánu sanace a rekultivace, o jehož schválení žádají město těžaři. Do budoucna chtějí těžit až do hloubky zhruba sto metrů pod současnou úrovní.

Pravidelný odstřel vápence v lomu cítí i lidé v nedalekých domech. Ve dvou domech ve Štramberku zatím těžaři jako vždy měří sílu otřesu. „Dneska jsme naměřili 1,27 milimetru za sekundu, je to v normě,“ sdělil Petr Skoček, pracovník firmy Kotouč Štramberk.

„Podle obyvatel domů z blízkosti lomu ale síla odstřelů v normě není,“ uvedla redaktorka České televize Markéta Radová s tím, že se na jednom z domů na řadě míst objevují větší či menší praskliny. Starosta Štramberka David Plandor (SNK – Změna pro Štramberk) upozorňuje na možný další problém, který by mohl nastat v souvislosti s prohloubením těžby. „Vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy je zásadní problém s vodou, veškeré studny by mohly být tímto zásahem ohroženy,“ míní.

Podle Josefa Juráka, ředitele společnosti Kotouč Štramberk se hladina vod v regionu pravidelně kontroluje. „Do dnešního dne se stav nezměnil, tudíž obavy jsou neoprávněné,“ dodal. Rizik je ale třeba podle štramberského zastupitele Petra Tůmy víc, zmiňuje například podzemní zásobník plynu, jemuž by se nově těžba přiblížila.

Lom má být prodán

Podle státní báňské správy lom teď mění majitele. To ale na rozhodnutí správy o další činnosti lomu nemá nic měnit. „Pokud dostaneme žádost o povolení hornické činnosti, tak se musíme chovat podle toho, jak nám ukládá zákon, to znamená nestranně,“ sdělil Bohuslav Machek, mluvčí Státní báňské správy.

Firma zatím může těžit ještě 30 metrů do hloubky. Zda jí Štramberk povolí dolovat i hlouběji, o tom se bude příští týden debatovat na jednání zastupitelů.

Společnost Kotouč Štramberk je známý výrobce stavebních materiálů (vápno, hydrát), surovin k odsiřovacím procesům v tepelných elektrárnách, teplárnách a surovin pro hutní a chemickou výrobu a cukrovary. Mezi hlavní výrobní náplň firmy patří dolování vápence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 7 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 13 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 16 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
před 19 hhodinami

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
14. 7. 2025

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
14. 7. 2025

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
14. 7. 2025
Načítání...