Hradečtí taxikáři si stěžují, že kvůli Hip Hop Kempu jezdí po městě nepovolená konkurence z Prahy

Do Hradce Králové zamířily za festivalem Hip Hop Kemp tisíce návštěvníků. Jenomže hradečtí taxikáři si stěžují, že se do města za výdělkem stáhli i taxikáři z jiných měst. V Hradci přitom platí vyhláška, podle které musí mít taxikáři zkoušku z hradeckého místopisu. Na vozy taxislužby se proto zaměřují policejní kontroly.

Video Události
video

Ve městě jsou povinné zkoušky z hradeckého místopisu

Na problém upozornil nedávný Air festival: „Bylo zjištěno, že mezi hradeckými taxikáři se nacházejí i tací, kteří nemají oprávnění provozovat taxislužbu na území města. Byli to pražští taxikáři,“ uvedla mluvčí městské policie Eva Kněžourová. 

Místní taxikáři se teď obávají, že během Hip Hop Kempu to bude podobné. „My jsme slyšeli, že tady nějaká auta jsou, ale jsou uvnitř – schovaná,“ upozorňuje jeden z nich. 

Pořadatel Hip Hop Kempu netají, že si pražské taxikáře objednal: „Těch vozů je několik desítek a musejí být na určité úrovni. Interpreti mají často až nesmyslné požadavky,“ vysvětluje důvod Radek Maliník. 

Pokud pražský taxík vozí umělce jen mezi letištěm v Ruzyni a Hradcem Králové a službu festivalu fakturuje, pak na něj vyhláška o povinných zkouškách z hradeckého místopisu nedosáhne a vše je legální. 

Samozřejmě to pak platí i naopak: „Když vezu zákazníka do Prahy, tam ho vyložím, tak když pak na mě mávne jiný zákazník, nemůžu ho naložit. Nemám pražský místopis,“ vysvětluje hradecký taxikář Miroslav Pácha. 

Osvědčení o zkoušce z místopisu patří k povinné výbavě vozu. Zda ho taxikář vozí u sebe, může kontrolovat jak městská, tak státní policie.