Brno chystá obří výstavu k výročí vzniku samostatného státu. Peníze na ni zatím nemá

Brno si chce v příštím roce připomenout sto let od vzniku Československa obří výstavou na brněnském výstavišti. Projekt Re:publika 1918–2018 zaštítilo město a chce ho financovat částkou padesát milionů korun. Celkový rozpočet by se ale měl pohybovat kolem sto padesáti milionů, které chtějí organizátoři po české a slovenské vládě.

Video uvrb2
video

Události v regionech: Brněnské EXPO shání peníze

Obří výstava, která má na 17 dní zaplnit areál brněnského výstaviště, má příští rok od 1. do 17. června připomenout a oslavit 100 let od vzniku samostatného Československa. „Součástí projektu Re:publika 1918–2018 budou výstavy připomínající historii státu, různé obory lidské činnosti a významné osobnosti, a také kulturní akce,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO).

Slavit bude zároveň i výstaviště. 90 let od svého otevření. V roce 1928 hostilo výstavu k desátému výročí vzniku samostatného státu. Výstavu soudobé kultury tenkrát viděly téměř tři miliony návštěvníků.

Kreativním ředitelem projektu je moderátor Pavel Anděl

Kreativním ředitelem projektu je Pavel Anděl. „Chceme Brno představit jako sebevědomé, svobodomyslné, odvážné a hrdé město, kde vznikala nadčasová a unikátní díla, působily inovativní osobnosti,“ vysvětlil záměr projektu Anděl. Projekt má oslovit nejen lidi z Brna a okolí, ale z celé republiky, a očekává se i příjezd návštěvníků ze zahraničí. Podle Vokřála by mohlo oslavy navštívit 200 až 300 tisíc lidí. „Bude to na opravdu špičkové úrovni, chceme pracovat s těmi nejlepšími, aby opravdu bylo proč do Brna přijet,“ řekl primátor.

Pavel Anděl a Petr Vokřál v historických kostýmech na brněnském výstavišti
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Koncept výstavy je velkorysý

Oslava bude mít tři pilíře. Prvním z nich je vlastní program. „Výstava se bude vztahovat k historii, ale nepůjde o tradiční výstavu předmětů. Pomocí moderních technologií, jako jsou interaktivní obrazovky, 3D filmy či virtuální realita, vznikne digitální encyklopedie k dějinám státu,“ řekl kreativní ředitel projektu Pavel Anděl. Další částí vlastního programu bude výstava Avant Garde, která představí to nejlepší ze soudobé architektury a designu. Poslední částí bude relax zóna. 

Druhým pilířem jsou přidružené akce. Organizátoři se chtějí spojit s brněnskými institucemi. Národní divadlo v Brně například chystá taneční festival souborů z nástupnických republik Habsburské monarchie. Součástí má být také výstava průmyslu a designu Made in Czechoslovakia.

Poslední pilíř se jmenuje Brno hostitelské. „Obracíme se na Brňany. Aby zasedli k rodinným albům, povídali si s prarodiči, vzpomínali a vzpomínky nám předali. Chceme tak vtáhnout do oslav všechny generace,“ řekl Anděl. Kreativní koncept výstavy je k přečtení na webových stránkách města.

Vlády obou zemí zatím, co se týče peněz, mlčí

Rozpočet projektu je celkem 150 milionů. Jistá je ale jen třetina, kterou už schválilo město. O další peníze chce město žádat kraj a českou a slovenskou vládu. Ty ale zatím nic neslíbily. „Vláda se k tomu zatím nijak nepostavila, ale myslím, že jde o tak výjimečnou akci, že by se na ní měla také podílet. Jednáme také s krajem a uvidíme, zda přispěje i slovenská vláda. Budeme také jednat s komerčními subjekty,“ řekl primátor Petr Vokřál. Od velikosti rozpočtu se nakonec bude odvíjet i celkový rozsah oslav.

Domluvené nejsou ani osobnosti a soubory, které mají část výstavy připravit nebo na ní vystoupit. Propagační video je ale hotové. Výstavu ani exponáty nezmiňuje, stejně jako areál výstaviště, kde má být stěžejní část programu.