Pražskou zoo letos navštívilo nejvíc lidí za pětaosmdesát let

Pražskou zoologickou zahradu v roce 2016 navštívilo 1 448 353 lidí, což je nejvyšší počet v její pětaosmdesátileté historii. Miliontého návštěvníka přivítala zahrada již 16. srpna a už od 4. prosince bylo zřejmé, že návštěvnost letos pokoří rekord, který dosud držel rok 2014.

Shinda se svým mládětem
Zdroj: Miroslav Bobek Autor: Miroslav Bobek

Právě končící rok považuje zoologická zahrada za úspěšný nejen kvůli počtu návštěvníků, ale i díky chovatelským úspěchům. Celkově letos v pražské zoo přišlo na svět 1323 mláďat celkem 229 druhů savců, ptáků a plazů, zřejmě největší pozornost ale přitáhlo narození dvou slůňat. Nejprve se v dubnu sloní samici Janitě narodil Maxmilián – vůbec první mládě slona, které bylo v Praze nejen narozeno, ale i počato. V říjnu k němu přibylo slůně Rudolf.

Nečekaný byl přírůstek v rodině goril - v dubnu se narodilo mládě čtyřiadvacetileté Shindě. Gorilí sameček následně dostal jméno Ajabu - svahilsky zázrak. Nikdo už nevěřil, že se samice, která v minulosti několikrát potratila, ještě dočká potomka. „Nečekaný porod byl velkým překvapením nejen pro veřejnost, ale i pro pracovníky zoo,“ dodala Myslivečková.

Nečekané celebrity – ibisové na útěku

Za úspěch považuje zahrada také transport koní Převalského do Mongolska, celkově už šestý. Letos přepravil armádní letoun čtyři klisny z Prahy do přísně chráněné oblasti Gobi B, navíc zoologové přemístili tři klisny a jednoho hřebce v rámci Mongolska, a to z národního parku Chustaj rovněž do Gobi B. Pražská zoo patří v chovu těchto vzácných zvířat ke světové špičce, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Pozornost vyvolala pražská zoologická zahrada i začátkem března, když z voliéry poškozené mokrým sněhem uletělo 18 vzácných ibisů skalních. Do pátrání se zapojily osobně i přes sociální sítě tisíce dobrovolníků a i díky nim se podařilo pracovníkům zoo postupně odchytit všechny ptáky.

Video Události v regionech (Praha)
video

Jak se v Praze chytají ibisi?

Plán? Pavilon pro pandy

Zoo je příspěvkovou organizací hlavního města. Pražští radní v srpnu schválili plán rozvoje zahrady na dalších pět let, který počítá s investicemi až 838,6 milionu korun. Pavilon goril, který by měl se souvisejícími stavbami stát celkem 121 milionů korun, je v tomto dokumentu zařazen mezi stavby klíčového významu. Zahrada chce postavit nový pavilon goril, expozici australské fauny, nový prostor pro lední medvědy či pavilon pro pandy velké.

Praha současně řeší, jak odlehčit dopravně přetížené Troje a zlepšit propojení zoologické zahrady s Prahou 6. Vzniknout by měla třeba nová lávka přes Vltavu pro pěší.