Akce Jehla: Ostravští policisté sbírali odložené stříkačky

V rámci akce Jehla chtějí ostravští městští policisté snížit riziko šíření nakažlivých onemocnění a zvýšit povědomí o tom, jak mají lidé postupovat při nálezu nebezpečných jehel. Na území města proto sbírali odložené jehly a injekční stříkačky.

Policista zajišťuje injekční stříkačku
Zdroj: ČTK

Napříč celou republikou se do sběru zapojilo hned osm městských policejních sborů. Podobně rozsáhlou akci pořádají strážníci vůbec poprvé. Jejich výbava zahrnuje gumové rukavice. A také očkování proti žloutence A a B spolu s dalšími bezpečnostními standardy, jak potvrdil Radomír Langr z operativního oddílu Městské policie Ostrava.

Patří mezi ně například kleště, pinzety, dezinfekce a také speciální box, do kterého strážníci jehly odkládají. „Během dne vyrazili do několika předem vytipovaných lokalit,“ zjistila redaktorka České televize Martina Koziolová.

Policejní akci jsme sledovali v živém přenosu na stránkách www.facebook.com/udalostiostrava:

Video Sběr stříkaček
video

Sběr stříkaček

Zdroj: ČT24

Hlavně jde o místa, která mají policisté vytipovány od pochůzkářů. Podle Radomíra Langra jde vesměs o málo frekventované lokality, kde si narkomané aplikují drogu.

Strážníci v Ostravě najdou ročně zhruba tři tisíce kusů jehel a stříkaček. Jejich počet se daří snižovat i díky preventivním akcím, ke kterým se řadí i četné besedy. „Prevence nese své ovoce, protože zaznamenáváme řadu oznámení o odhozených injekčních stříkačkách a jehlách od dětí,“ sdělil mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo.

Městská policie při hledání jehel často spolupracuje také s obecně prospěšnou společností Renarkon, jež se zabývá prevencí a léčbou drogově závislých. Podle zástupce Renarkonu Jana Horáka se v Ostravě pohybuje až 2800 narkomanů. „Může jich být samozřejmě mnohem více. Aktuálně jsme v přímém kontaktu se zhruba sedmi sty aktivními uživateli,“ sdělil Jan Horák.

Drogových případů přibývá

V Moravskoslezském kraji přibývá drogových případů. Je více dopadených dealerů, výrobců pervitinu i odhalených varen. Nárůst se pohybuje meziročně v rozmezí od 15 do 20 procent. V regionu se navíc objevují nové syntetické drogy. Jejich účinek nastupuje opožděně. Při opakovaném užití hrozí snadnější předávkování a úmrtí uživatele, sdělil před časem ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

„Žijeme v kraji, kde jsou drogy rozšířené více než v jiných regionech,“ řekl. Dodal, že jde především o levné drogy. Nejčastěji se mezi narkomany vyskytuje marihuana a pervitin. „Navíc se objevují nové syntetické drogy. U nich je větší riziko předávkování s fatálním následkem,“ doplnil.

Video Události
video

Lékař: Děti tvrdí, že dokáží sehnat drogu do dvou hodin

Lékař: Děti tvrdí, že dokáží sehnat drogu do dvou hodin

Svou poslední dávku měla před třemi dny, po ní se rozhodla s drogami definitivně skoncovat. Sedmnáctiletou Martinu do detoxikačního centra přivedli rodiče. To, že má se závislostí vážný problém, si prý sama uvědomila asi před rokem. Pervitin začala brát ve čtrnácti letech. Je jednou z mnoha. Přestože spotřeba nelegálních drog v Česku klesla, podle odborníků jsou pořád až příliš dostupné.

Brífink ke zveřejnění mezinárodní studie o alkoholu a jiných drogách

V Moravskoslezském kraji ročně zemře kvůli zdravotním následkům užívání narkotik několik desítek lidí. Policie zaznamenala případy úmrtí dívky, která pervitin dostala za brigádu. Zemřel i mladík, jenž stejnou drogu dostal na narozeniny jako dárek. Užil jej a ještě během oslavy zemřel.

Na sběru jehel se v Ostravě podílelo zhruba třicet strážníků. Výsledky a průběh akce mají po jejím skončení vyhodnocovat společně. Do akce se v celém Česku zapojí přes 200 strážníků, použité jehly budou sbírat v Praze, Plzni, Trutnově, Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně, Dobrušce a v Ostravě.