Segwaye zmizí až za několik měsíců. Praha nestíhá připravit zákazové značky

Jízda centrem města na segwayích je zakázaná už od začátku srpna. Vozítka ale z ulic jen tak nezmizí. Chybí totiž zákazové značky. Praha chtěla problém vyřešit instalací dočasného dopravního značení v průběhu září. Městské části to ale podle ní odmítly. Zástupci Prahy 1 naopak tvrdí, že za zpoždění mohou magistrátní úředníci. Příprava a instalace stálého značení každopádně zabere několik měsíců. 

Představitelé Prahy 1 po jednání s magistrátem uvedli, že zákaz segwayů by mohl být vymahatelný na konci listopadu. Podle místostarosty Richarda Bureše (ODS) a radního Ivana Solila (ČSSD) mohou za zpoždění pomalí úředníci magistrátu. „Liknavostí asi úředníků hlavního města, kteří nevyužili možnosti, které jim dává zákon a vyhlášky, došlo k tomu, že segwaye jezdí stále,“ řekl Solil.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím ale nesouhlasí. „Nechápu, proč městské části, zejména pak Praha 1, nespolupracují. Je přece v našem společném zájmu, abychom dostali segwaye z ulic co nejdříve. Dočasné dopravní značení by to umožnilo alespoň v nejpostiženějších lokalitách. Praha 1 to ale bohužel odmítla s tím, že chce počkat na stálé značení,“ uvedl.

Video Události v regionech (Praha)
video

Zákaz jízdy na segwayích bude vymahatelný až na konci listopadu

Zákaz jízdy na segwayích bude vymahatelný až na konci listopadu

Praha 1: Úředníkům hlavního města nevelíme, to musí zařídit někdo jiný

 

Magistrát podle něj městským částem nabídl instalaci na mostech mezi Prahou 1 a Prahou 7 a na Královské cestě. Praha 7 sice byla ochotná na dočasné řešení přistoupit, podmiňovala to ale souhlasem Prahy 1. Ta ale dočasné značení odmítla. Zákaz by podle ní nebyl tak dobře vymahatelný jako při stálém značení. Provizorní značky by prý také mohl kdokoliv přes noc odnést. 

Zákaz segwayů platí na rozsáhlém území. Podle Prahy tak zabere příprava a instalace stálých značek několik měsíců. Bez nich ale nelze zákaz vjezdu segwayů vymáhat. Lidé se jím řídit nemusí a také tak nečiní. Nic nezmůže ani policie. Podle nařízení by přitom měli ti, kdo na vozítku v zakázané oblasti jedou, dostat až dvoutisícovou pokutu.

Magistrát se snaží pomocí letáků upozorňovat turisty, že dvoukolky do centra nepatří. Ve chvíli, kdy zákaz kvůli chybějícím značkám ještě neplatí, tím ale podle provozovatelů vozítek působí jen zmatky. 

Půjčovny nicméně hodlají projížďky pořádat, dokud se značky neobjeví. Ani pak ale segwaye z hlavního města úplně nezmizí. Přesunou se mimo zakázanou zónu. Podle provozovatelů třeba na Prahu 6.