V Bukovanech teče z kohoutků zakalená voda. Příčina je neznámá

Místo čisté vody teče obyvatelům Bukovan na Hodonínsku opakovaně z kohoutků voda zakalená. Problém v obci trvá už tři týdny a pracovníkům vodárenské společnosti se zatím nepodařilo zjistit, co nebo kdo za to může. Do Bukovan tak dojíždí vodu čas od času odkalovat a přistavili tam raději i cisterny.

V Bukovanech se voda zakaluje už tři týdny
Zdroj: ČTK Autor: Adéla Orawská

Za poslední tři týdny si Barbora Klimešová několikrát nemohla dát ranní kávu. „Teď už ta voda teče čistá, ale před třemi týdny to bylo hrozné,“ připomněla situaci Klimešová. Nejen jí, ale i dalším obyvatelům totiž tekla z kohoutků rezavá voda.

„Špinavá voda tekla většinou ve stejných ulicích. Na Drahách, ulice Školní, Chaloupky, Dědina a K Cihelní. Ta oblast byla opravdu docela velká,“ okomentovala stav starostka Bukovan Jana Šimečková (ODS). Čím to je, neví. Přesnou příčinu nezná ani vedoucí provozu Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK) Stanislav Singr.

„S úřady to řešíme postupně, obec odkalujeme, preventivně odebíráme vzorky a byly tu přistaveny i cisterny,“ popsal situaci Singr. Dodal, že problém s vodou se poprvé objevil o víkendu 19. a 20. srpna a pak se objevoval opakovaně. „Řeší se to většinou v pátek, sobotu nebo i v neděli, což je opravdu záhada,“ potvrdila starostka.

 

Video Starosta Bukovan komentuje situaci v obci
video

Starostka Bukovan komentuje situaci v obci

Tu o špinavé vodě v potrubí informují obyvatelé Bukovan prostřednictvím Facebooku. Je to podle ní nejrychlejší způsob a ona může hned kontaktovat VaK, který přijede vodu odkalit. „Snažili jsme se příčinu hledat na své straně, ale na ní to asi nebude,“ dodala starostka.

Za zákal může nejspíše větší únik vody

Situaci VaK monitoruje i prostřednictvím dispečinku. „Způsobuje to pravděpodobně jednorázový únik vody buď přes přípojku, anebo nějaký černý odběr vody,“ shrnul zjištěné informace z pozorování Singr. V obci už totiž několikrát došlo k jednorázovému navýšení průtoku vody. Kam ale tekla, není možné přesně určit.

Kvůli tomu, že potrubí projde najednou tak velké množství vody, se uvolní těsnění a tím pádem dojde k zákalu vody. Singr upozornil, že zakalení způsobuje vyšší obsah železa a že taková voda je stále pitná a lidem nehrozí nebezpečí.