Jahody se lidem sbírat nechce. Raději pro ně jdou na tržnici

Sběr jahod netáhne. Na plantáže míří méně lidí než v loňském roce. Například ve Skrbni u Olomouce stál kilový koš padesát korun. Nyní provozovatel samosběru cenu o pět korun snížil z důvodu nezájmu kupujících. Naopak trhovci si mnou ruce.

Paní Evě se tak vyplatí cestovat až z Břeclavi na olomouckou tržnici. Kilo jahod nabízí za 49 korun. Například v pondělí od půl osmé od rána do poledne prodala šedesát dvoukilových bedýnek.

Zatímco si trhovci na nezájem zákazníků rozhodně nestěžují, provozovatelé samosběrných plantáží zatím zákazníky vyhlížejí marně. Cestu si na jejich pole našli jen někteří. Zdeněk Špaček tak v první polovině června cenu svého zboží o pět korun snížil. „Ještě nebyly termíny výplat, a to se odráží na samosběru,“ hledal důvody nezájmu lidí o sběr jahod jejich pěstitel Zdeněk Špaček.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Samosběr jahod

Zdroj: ČT24

Letošní úroda jahod je kvůli jarním mrazům nižší. Například na plantáži ve Slavoníně u Olomouce přišli o dvacet procent úrody. Čtyři hektary přitom každou noc přikrývali pytlovinou.

Sezona jahod potrvá do konce června. Na plantážích budou pěstitelé ceny ještě snižovat. Za dva týdny bude možné pořídit košík i o deset korun levněji.

Ovocnářská unie registruje v Česku 25 větších pěstitelů jahodníku a k tomu zhruba 80 regionálních pěstitelů hospodařících na ploše do tří hektarů. Odborníci odhadují, že úroda jahod letos klesne o 15 až 20 procent, protože plody poškodily mrazy, kroupy i velké deště.

Přibližně 80 procent čerstvých jahod na českém trhu pochází z dovozu. Spotřeba je asi tři kilogramy jahod na obyvatele.