Loupež 77 milionů byla domluvená s šéfem ochranky vozu, tvrdí obžalovaný

Přísná bezpečnostní opatření provázejí začátek soudního procesu se čtyřmi expolicisty. Ti stojí před brněnským soudem kvůli deset let staré loupeži 77 milionů korun. Podle obžaloby přepadli v roce 2006 poštovní vůz s penězi. Dříve ale chyběl dostatek důkazů. Až před pár týdny testy DNA potvrdily, že kriminalisté našli na pozemku jednoho z obžalovaných tělo řidiče přepadené dodávky.

Jeden z obžalovaných přijel k soudu v kukle
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

K brněnskému krajskému soudu dorazili v pátek všichni obžalovaní. Jeden z nich, Antonín Dolíhal, v kauze nyní vystupuje jako spolupracující obviněný, přišel v kukle a neprůstřelné vestě. K loupeži se doznal a uvedl, že přepadení bylo předem domluveno s velitelem vozu a že řidiče zabil jeho bratr Roman, na jehož pozemku v Drásově loni kriminalisté ostatky našli.

Roman Dolíhal ale prohlásil, že je nevinen. Řidiče prý našel mrtvého v místnosti se svým bratrem Antonínem, ale nemůže říct, že by to udělal on.

Na daném pozemku nehledala policie poprvé. Už dříve tam prováděla výkopové práce a spekulovalo se, že souvisejí s pátráním po pohřešované osobě. Řidič byl prohlášený za nezvěstného v roce 2010, ale jeho ostatky se našly až o pět let později. Podle státní zástupkyně s lupiči spolupracoval. Uvedla, že Roman Dolíhal řidiče zardousil, aby se zbavil nepohodlného komplice.

Podle obžaloby pomáhal tělo ukrýt Jiří Bartoň, který se ke svému činu přiznal. Na rozdíl od ostatních obžalovaných se podle spisu nepodílel na milionové loupeži. Za tu je stíhán také Jaroslav Havlík, který popřel, že by se na ní podílel.

Peníze si rozdělili rovným dílem

Antonín Dolíhal soudu také řekl, že jeho bratr Roman loupež organizoval. Po domluvě s ním údajně sehnal převleky potřebné pro přepadení vozu a další vybavení.  Loupež se podlě něj pak odehrála podle plánů. Peníze si, podle jeho slov, Dolíhalovi, jejich kolega a řidič vozu rozdělili mezi sebe rovným dílem. Roman Dolíhal ale popřel, že by měl s přepadením cokoli společného a dodal, že neexistují důkazy, že by se jí účastnil.  

  

Loupež téměř 80 milionů za pár minut

Tři z obžalovaných podle státní zástupkyně přepadli v srpnu 2006 kurzovní vůz s penězi na silnici mezi Slavkovem u Brna a Rousínovem. V převlečení za policisty tam zastavili dodávku bezpečnostní služby Brink's C.L. Za pět minut z ní uloupili 77 milionů korun. Uloupené peníze se zatím nenašly.

Video Události
video

Události ČT: Soud řeší krádež 77 milionů

I když policie rozjela rozsáhlé pátrání, pachatele se jí tehdy odhalit nepodařilo. K rozpletení případu nepomohlo ani vypsání odměny na jejich dopadení ve výši 20 tisíc eur okradenou společností. Kriminalisté proto případ na několik let odložili. Právě až se zmizením přepadeného řidiče se vyšetřování opět naplno rozjelo.

Obžalovaným hrozí až patnáct let vězení

Pokud soud potvrdí jejich vinu, hrozí expolicistům trest odnětí svobody v délce osm až patnáct let. „U pachatele vraždy patnáct až dvacet let. Obžaloba byla podána ještě na jednoho muže, který se jako pomocník podílel na ukrytí těla zavražděného,“ vysvětlil mluvčí Krajského státního zastupitelství Brno Hynek Olma. Halíkovi za napomáhání hrozí čtyřleté vězení.