Pražští strážníci měli podvádět s pokutami a parkovacími kartami

Pražská městská policie prověřuje pokuty udělené za poslední rok a půl. Strážníci v mnoha případech údajně vykazovali nižší sumy, než od lidí vybrali. Republiková policie už několik lidí stíhá. Další pak podezírá, že zase prodávali parkovací místa ve vyhrazených zónách. Většina stíhaných strážníků se údajně neznala. Pokud je soud odsoudí, hrozí jim pět let ve vězení.

Podvody s pokutami byly poměrně jednoduché. Na stranu bločku, kterou strážníci odevzdávají magistrátu, napsali stíhaní například částku sto korun. Na druhé části určené pro pokutovaného řidiče ale byla tisícikoruna.

Na podvod přišli kontroloři, kteří zpětně pokuty prověřují. Výsledkem je osm vyšetřovaných strážníků. „Pět bylo propuštěno od městské policie a u zbývajících tří ještě probíhá určité prověřování,“ řekl České televizi ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster.  

Trojice strážníků z Prahy 2 se zase pokoušela vydělávat na parkovacích kartách. Neoprávněně s nimi obchodovali. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana byly navíc karty falešné. „Tři naši strážníci byli zadrženi, obviněni a na základě usnesení o zahájení trestního stíhání byli z mého podnětu okamžitě propuštěni,“ dodal Šuster.

Video Události
video

Pražští strážníci měli podvádět s pokutami

Princip byl také jednoduchý. Místo parkovací karty se za okno dala kartička s obrázkem nebo razítkem městské policie. Kdysi způsob, kterým parkovali samotní strážníci. Časem se ale začaly takové karty prodávat místním podnikatelům za třetinu obvyklé ceny. Tedy asi za tři tisíce korun. 

Policie odhalila devadesát čtyři případů. Podle jednoho ze strážníků ale tento obchod fungoval více než pět let a případů bylo nejméně čtyřikrát tolik: „Běželo to, to vím od starších kolegů, kteří tam byli přede mnou. Je to jenom minimum, co oni přiznali.“  

Paradoxně jeden ze strážníků, který je v této věci stíhaný, je zároveň přísedícím u soudu pro Prahu 2. V jiných kauzách tedy spolurozhodoval o trestech. „V okamžiku, kdy jsme se tuto skutečnost dozvěděli, jsme zahájili veškeré kroky k tomu, aby byl dočasně zproštěn výkonu funkce přísedícího,“ řekla České televizi ředitelka správy soudu Marcela Pröllerová.