Blíží se Slovácký rok. Kyjov se promění v centrum folkloru

Za tři dny se dvanáctitisícový Kyjov rozroste o třetinu. Po čtyřech letech se totiž do města vrací Slovácký rok – nejstarší regionální folklorní festival v Česku. Jeho kořeny sahají až do roku 1921.

Folklorní festival Slovácký rok v Kyjově
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Fiamoli

„Je to takový svátek všech folkloristů, kteří se na něj opravdu připravují. Jsem rád, že není každoročně, protože lidé mohou sesbírat ty největší národopisné klenoty, aby je mohli návštěvníkům představit v celé jejich kráse,“ uvedl festival starosta Kyjova František Lukl (nestr.). Pokud bude dobré počasí, tak by podle něj na slavnosti mohlo dorazit zhruba 35 tisíc lidí, stejně jako na minulý ročník. To je téměř třikrát více lidí, než žije v Kyjově.

Nyní vrcholí přípravy, které začaly už před rokem. První přehlídku dechových hudeb mohou návštěvníci díky nim zhlédnout ve čtvrtek. „Faktickým začátkem Slováckého roku je ale stavění máje v pátek, odbitím na radnici se začne zpívat kyjovská hymna, pak už vjedou na náměstí bukovanští chlapci a celá chasa a začínají různé programy v různých koutech Kyjova,“ popsal začátek Slováckého roku Lukl.

Video EJ, SLOVÁCKÝ ROK
video

Festival Slovácký rok 2011

Do Kyjova o víkendu zamíří minimálně tři tisíce lidí. Hotely, penziony i soukromé ubytování už jsou rezervované. Poslední možnost, jak se tam ubytovat, je stan. V areálu bývalého internátu zdravotnické školy proto vyroste stanové městečko. „Není to samozřejmě všespásné řešení. Na zahradu internátu se vejde třicet stanů a v tuto chvíli je kapacita z poloviny vyčerpána,“ řekl mluvčí radnice Kyjov Filip Zdražil.