Na kanalizaci není, na rozhlednu ano. Starosta se brání rozhodnutím ROP

Jindřichův Hradec – Kdo chce z výšky obdivovat Jindřichův Hradec, může vystoupat na novou rozhlednu na Rýdově kopci. Hradecká radnice je na 33metrovou stavbu hrdá, méně však již obyvatelé místní části Děbolín, který leží v blízkosti kopce. Ti totiž chtěli, aby jim radnice opravila kanalizaci, na kterou však peníze nezbyly. Podle radnice to ale bylo spíše rozhodnutí úředníků Regionálního operačního programu než města samotného.

Rozhledna na Rýdově kopci má ambici získat titul stavba roku. Snoubí se v ní prvky betonové, kovové a dřevěné. „Byl to velmi náročný stavitelský kousek,“ poznamenal zástupce stavební firmy Zdeněk Krejčí. Architekt Miroslav Hájek potom poukázal na kombinaci ocelového a dřevěného schodiště, na kterých turisté zdolávají 120 schodů.

Na stavbu, která rostla rok a půl nejenom do výšky, ale také do 25metrové hloubky, kam sahají základy, ovšem s nevolí hleděla část obyvatel jindřichohradecké místní části Děbolín. Považovali to za aroganci radnice – investovat 15 milionů do atraktivní rozhledny neváhala, zato již deset let váhá nad děbolínskými požadavky na novou kanalizaci. „Taková investice je pro Děbolín daleko potřebnější, co se týká potřeb občanů,“ podotkl člen osadního výboru Vladimír Maryška.

Jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka se ale brání – o tom, že rozhledna vznikne, rozhodli především úředníci spravující evropské fondy. Ti městu dali dvanáct milionů. „Na kanalizaci půjdou peníze z úplně jiného dotačního programu,“ poukázal starosta Mrvka.

Nová rozhledna stojí čtyři kilometry od města, vede k ní cyklostezka. Je v pořadí 32. vyhlídkovou věží v jihočeském kraji. Mezi nejstarší patří Kleť a Libín.

Video UDÁLOSTI: Kanalizace není, rozhledna ano
video

UDÁLOSTI: Kanalizace není, rozhledna ano