Zájemce o bazén Thermalu chtěl stavbu zachovat, je fanoušek festivalu

Ministerstvo financí nejprve chtělo parcelovat hotelový komplex Thermal a prodat jeho bazén. Ozval se ale jediný zájemce, a tak výběrové řízení zrušili. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že se bazén prodávat nebude. Podle zjištění Reportérů ČT chtěl bazén koupit český podnikatel, který je fanouškem filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho motivací pro podání nabídky bylo zachránit bazén pro hotel Thermal.
Bazén hotelu Thermal
Zdroj: ČTK Autor: Houdek Martina

Hotel Thermal na sebe poutá pozornost jako každoroční centrum prestižního filmového festivalu. Za účasti zahraničních i domácích filmových hvězd a tisíců návštěvníků zde začátkem července proběhl už jubilejní padesátý ročník filmového festivalu. Když byla stavba v roce 1977 dokončena, byla zamýšlena jako ústřední bod, jehož prostory budou přímo využity při pořádání filmové přehlídky.

„Díky šedesátým letům, české filmové vlně, která opravdu ohromila svět, a jménům jako Forman, Juráček, Němec či Šorm začal festival expandovat. Začali sem přijíždět slavné osobnosti filmu, ale festival se potýkal s prostory, kde by se dalo promítat. Proto vláda rozhodla, že v sedmdesátých letech postaví festivalové centrum, tedy hotel Thermal. Měl technické zázemí, kinosály, kde se na vysoké úrovni v té době mohly promítat filmy,“ přiblížil prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška. Prý se na to teď jakoby zapomíná a s novým vedením přišla představa ekonomické funkce, kterou by budova měla plnit.

„Teď se musíme rozhodnout, jestli chceme víc koupacích van a masážních stolů, nebo mít velkou kulturní akci, která už má svojí pozici ve světě,“ uvedl k diskusi o budoucnosti hotelu Thermal Bartoška.

Thermal při pořádání 50. ročníku filmového festivalu
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Z historie filmového festivalu

Přehlídka se poprvé konala v létě 1946, kdy o měsíc předstihla celosvětově mnohem slavnější festival ve francouzském Cannes. Starší zůstávají jen Benátky.

Premiérovou přehlídku hostily krátce po válce Karlovy Vary spolu s Mariánskými Lázněmi. Další tři léta se festival konal pouze v Mariánských Lázních a až v roce 1950 se natrvalo usadil ve Varech.

Ranou pro svébytnost festivalu byl rok 1959, kdy bylo rozhodnuto o předávání pořadatelské štafety s filmovým festivalem v Moskvě. Oživení přinesla 60. léta, když během období politického uvolnění zaznamenal změnu poměrů i festival.

Festival v roce 1990 byl ve znamení návratu zakázaných tvůrců. V roce 1994 se festivalu prvně ujal tým Jiřího Bartošky. Poprvé od roku 1960 ale přišel o kategorii A, protože ji získal konkurenční pražský festival Zlatý Golem, který ale přežil jen dva ročníky a od roku 1997 se prestižní označení vrátilo Varům.


Nové vedení – obavy o osud Thermalu i festivalu

Turbulence v Thermalu nastartoval krátce po minulém ročníku festivalu ministr financí Andrej Babiš (ANO), když vyměnil dosavadní vedení Thermalu. Od loňského července se jenom v roli ředitele vystřídali čtyři lidé. Babiš navíc prohlásil, že by bylo nejlepší hotel prodat do soukromých rukou. „Hotel má měsíc před festivalem tržby 27 milionů korun a přes festival zhruba dvanáct. Tím, že se koná festival, tak přichází o tržby,“ uvedl dříve. Podle Bartošky tak nové vedení upřednostňuje, že „by z toho chtělo udělat lázeňský dům.“

Současný ředitel Thermalu Rudolf Mašata uvedl, že dřív neměl Thermal rád. „Za tu dobu, co jsem tady, jsem ale pochopil, jaký je to skvost,“ řekl Mašata. Míní, že má podnik zkrátka kapacity, ať už z hlediska kongresového využití, nebo nějakého wellnessu, které nebyly z ekonomického hlediska dostatečně brány v potaz. „Mám jiné představy jako řádný hospodář,“ řekl Mašata.

Hotelový komplex Thermal s bazénem
Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Němeček

Zbavit se bazénu na cenném pozemku

Jako první měl být obětován bazén, který stojí na jednom z nejlukrativnějších pozemků v Karlových Varech. Nicméně myšlenka dělit hotel na části je podle mnohých špatná. Hotel by podle architekta Pavla Smětáka přišel o jednu ze svých zásadních předností a o svou konkurenční výhodu. „Bazén i stavba pavilonu je stylově krystalicky čistá, co se týče stylu manželů Machoninových,“ dodal Směták, přičemž zmínil autory podoby Thermalu.

Problém je ale s technickým stavem bazénu. Předseda představenstva hotelu Ivan Chadima prohlásil, že bez bazénu by za pozemek možná dostali i víc peněz. „Bazén je spíš břemeno. Neumím si představit, že ten, kdo si to koupí, tam bude provozovat bazén. Musí mít jiný podnikatelský záměr,“ řekl Chadima.

Video Reportéři ČT: Bazén se teď neprodá, zachovat ho chtěl i zájemce
video

Reportéři ČT: Bazén se teď neprodá, zachovat ho chtěl i zájemce

Privatizování Thermalu

Myšlenka pustit karlovarský hotel Thermal z rukou státního vlastnictví se objevila už v devadesátých letech. Po roce 1989 se mezi karlovarskými občany objevovaly i hlasy požadující zbourání celého hotelu.

Hotel a sanatorium poprvé zamířil do soukromých rukou v roce 1993, když jej ve veřejné soutěži získala společnost Jasmín. Firma za hotel nabídla 500 milionů korun. Mezi sliby bylo i dalších 300 milionů na rozvoj. Žádný ze slibů ale společnost nesplnila. Firma nezaplatila ani půlmiliardu za Thermal.

Fond národního majetku proto od smlouvy v roce 1994 odstoupil. Jasmín ale hotel už dříve za 250 milionů prodal společnosti Helvetia House, která byla zapsána i do katastru nemovitostí. Fond se domohl vrácení Thermalu až po pěti letech.

Možnost opětovného otevření převodu do soukromého vlastnictví se projednávala i v roce 2004.


Zájemce nechtěl bazén rušit

Když ale vyhlásili soutěž, ozval se jeden zájemce. Jak se podařilo zjistit Reportérům ČT, neměl ale v úmyslu prostor předělat třeba na kasino nebo sanatorium. Naopak ve své písemné nabídce uvedl, že by bazén zachoval a provozoval ho i nadále. Český podnikatel a majitel sázavských skláren Kavalier Otakar Moťka je totiž podle všeho fanouškem mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a jeho motivací pro podání nabídky bylo zachránit bazén pro hotel Thermal.

Ministerstvo ale nabídku neodmítlo kvůli záměru, který s bazénem podnikatel měl, ale proto, že když přišla jenom jedna nabídka, tak se ministerstvo rozhodlo jako jediný akcionář hotel raději rozvíjet.

Festivaloví návštěvníci při čekání na lístky u Thermalu
Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Němeček

Ministerstvo otočilo

Takže zatímco ještě před pár měsíci ministerstvo financí tvrdilo, že prestižní mezinárodní filmový festival je pro hotel Thermal zátěž a ztrátová záležitost, dnes ujišťuje, že s festivalem nadále počítá.

„Ministr financí si uvědomil, že jak bazén, tak hotel jsou poměrně významnou součástí Karlových Varů a jejich vzájemná integrita je důležitá pro celé místo, kde se každoroční festival koná,“ řekl Adam Vojtěch, právník ministra financí a člen představenstva hotelu Thermal.

Jediným výsledkem několikaměsíční epizody s prodejem bazénu hotelu Thermal je to, že oblíbený bazén zůstal veřejnosti nepřístupný i během konání padesátého mezinárodního filmového festivalu. Podle Mašaty se o bazénu v této době víc mluvilo i kvůli vysokým teplotám. „Trošku byla média zneužitá či použitá, protože teď jsou tady všichni, teď se pustíme do bazénu, protože byly horka,“ řekl Mašata. Kdyby ale pršelo celou dobu a byly nižší teploty jako do konce června, bylo by to jiné.

Diváci přicházejí na promítání do největšího sálu hotelu Thermal
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Nápady hotelového ředitele: Prověřuje možnosti posezení

Ředitel festivalu už má nějaké nápady, co do budoucna zlepšovat. Musí si je ale ještě dát pořádně dohromady, zatím zmínil jenom problémy se sezením. „Analyzuju, že tady v těch místnostech si nemá host třeba kam sednout. Starší lidi, kteří čekají na filmy. Skládá se to z mozaiky, je to hodně maličkostí,“ uvedl Mašata.

Prezident festivalu pak nadále zdůrazňuje důležitost atmosféry, která karlovarský festival obepíná. V Cannes se podle něj hodně křičí, lidé se fotí, jak jdou po červeném koberci, ale tím to končí. „Tady žijí, pohybují se. Má atmosféru, kterou získal díky divákům,“ zmínil.