Moravský kras získá nový Dům přírody, jeskyním zůstane provizorium

Blanensko – Moravský kras, nejvýznamnější krasová oblast ve střední Evropě, se chystá na turistickou sezonu. V polovině července se lidem otevře nové návštěvnické středisko s desítkami expozic. Naopak do Punkevních jeskyní budou muset ještě celé léto turisté chodit provizorním vstupem.

Historie Moravského krasu, jak před miliony let vznikal, ale i současnost ve znamení ochrany přírody. To vše zajímavě a interaktivně, slibují ochránci. U Skalního mlýna v blízkosti nejznámějších jeskyní už stavbaři dokončují nový Dům přírody.

„Třeba u vstupu bude model toho, jak jeskyněmi protéká voda. A v podzemí naopak návštěvníci uvidí geologický profil Moravského krasu: od nejstarší brněnské vyvřeliny přes vápence až do posledních období geologického vývoje. Zvýrazněné budou některé zajímavosti, třeba devonské korály,“ popsal vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Video Vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka o Domě přírody
video

Vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka o Domě přírody

Sloup s ukázkami hornin už v expozici je, na rozdíl od dalších exponátů, které budou postupně přibývat. Téměř hotový už je i 3D film o chráněném území. Tvůrci slibují, že vše bude nejen trojrozměrné, ale i do detailu zachycené. „Cílem našeho dokumentu je ukázat rostliny a živočichy zblízka a v co nejlepší kvalitě. Diváci se mohou těšit třeba na to, že uvidí detail motýlích křídel promítaný přes celé pláno,“ řekl už dříve dokumentarista Marek Srba. Nejen film, ale celý Dům přírody by měl být hotový v polovině července.

Naopak vstup do Punkevních jeskyní bude neplánovaným provizoriem přes celou sezonu. Nová vstupní budova měla být hotová tuto sobotu, nakonec musí turisté překonávat provizorní lávky až do září. Všechny úpravy by měly ještě podpořit návštěvnost Moravského krasu, která se rok od roku zvyšuje. Loni navštívilo pět jeskynních soustav víc než 320 tisíc lidí.

Návštěvnost jeskyní Moravského krasu

2013 -  303 395 návštěvníků

2014 - 325 636 návštěvníků

Zdroj: Správa jeskyní Moravského krasu