Vodáci budou zabezpečovat rizikové jezy. Peníze ale dostanou až příští rok

Olomouc – Povodí Moravy přestalo instalovat záchranné prvky k nebezpečným jezům. Počítá s tím, že je zajistí sami vodáci. Ti ale na to dostanou peníze až příští rok. Vodácká sezona už začala. V celém Česku je podle svazu vodáků 133 rizikových jezů, záchranné kruhy či lana má jen asi 30 z nich. Každoročně zemře při sjíždění řek několik lidí.

Bezpečnostní prvky jako záchranné kruhy, lana, stupadla nebo varovná upozornění má v Olomouckém kraji čtrnáct jezů. Na zvlášť nebezpečné místo v Řepčíně na řece Moravě, kde roku 2011 zemřeli čtyři lidé, instalovalo Povodí Moravy bezpečnostní prvky za 120 tisíc korun. Stále je však řada nezabezpečených míst a zřejmě se to hned tak nezmění. Povodí Moravy přesunulo tuto starost na vodáky. „Další kroky jsou na straně českého vodáckého svazu, kterému jsme zaslali patřičnou smlouvu o nájmu,“ řekl ředitel závodu Povodí Horní Morava Jiří Zedníček.

Svaz už získal příslib dotace od ministerstva školství a tělovýchovy tři sta tisíc korun, peníze ale může začít čerpat až od příštího roku. Povodí Moravy totiž předložilo vodákům návrh smlouvy pozdě. „Vzhledem k tomu, že bylo potřeba vyhotovit smlouvu, která je podmínkou dotace, došlo k časové prodlevě,“ uvedl Zedníček. Petr Šálek z Českého svazu kanoistů to potvrdil. „Stále čekáme na finalizaci smlouvy, abychom ji mohli podepsat. Platnost ale bude mít až od roku 2016.“

Každoročně zemře při sjíždění řek několik vodáků. V celém Česku je podle Šálka 133 nebezpečných jezů. Na jejichž správu by vodáci potřebovali zhruba 300 tisíc korun, které jim už ministerstvo přislíbilo.

K těm, na které by si lidé měli dávat pozor, patří například jez u Templu na Litovelsku. „Když sem vodáci přijíždí, jez vypadá bezpečně, ale čeká je tam vodní válec, ve kterém mohou uvíznout. Právě tady by byl velmi potřebný záchranný kruh,“ uvedla instruktorka CK Peřej Lucie Šimo. Vodáci by proto měli být opatrní. Šálek radí, aby si předtím, než vyjedou na řeku, trasu prostudovali na internetu a připravili se na možná riziková místa. Základní pravidlo, které by měl každý vodák dodržovat, je, že má před jezem zastavit a zhodnotit, jestli na něj stačí. Lidé by se také neměli do peřejí vydávat sami a opilí.

Video Vodáci budou pečovat o rizikové jezy
video

Vodáci budou pečovat o rizikové jezy