Liberecké muzeum se pochlubí mechanickými hudebními strojky

Liberec - Severočeské muzeum v Liberci otevře v úterý výstavu mechanických hracích strojů a strojků. Asi čtvrtina exponátů je zařazena do stálé expozice, ostatní mělo až dosud muzeum jen v depozitáři, nebo si je zapůjčilo. Veřejnost uvidí poprvé také čtyři nové sbírkové předměty - pianoly z počátku 20. století, které muzeum loni a letos vykoupilo a zrestaurovalo, řekl dnes ČTK kurátor výstavy Jiří Volný.

Do výstavy Automotofony zařadilo muzeum celkem 40 hudebních aparátů, od hracích hodin přes orchestriony, flašinety, hřebíčkové hrací strojky až k polyfonům a pianolám. „Liberec býval ve 20. letech minulého století městem velkovýroby pianol, působili tu tři výrobci,“ dodal Volný. Mimo pianol domácí produkce od libereckých firem Johann Harwardt, Hugo Paul Lehmann a Koch & Korselt vystavuje muzeum ještě tři další nástroje od firem Hupfeld a Poppers z Lipska a amerického výrobce Piano-player Metrostyle. Médium, které v těchto hudebních nástrojích přenáší zvuk, je papírový děrovaný pás. Nejstarším vystaveným kusem jsou hrací hodiny s celodřevěným hracím strojem a zvonkohrou z roku 1734.

Podle mluvčího muzea Tomáše Trávníčka je soubor samočinně hudbu produkujících nebo reprodukujících přístrojů zajímavý i svým řemeslným zpracováním a nápaditostí dávno zapomenutých technických řešení. Většina exponátů je plně funkční, takže je lze obdivovat nejen zrakem, ale i sluchem.

Největšího rozmachu dosáhla výroba hracích strojů na přelomu 19. a 20. století. Do 30. let 20. století ovládaly mechanický přednes hudby kolovrátky, flašinety, hřebíčkové stroje, orchestriony, pianoly a jiné automatofony. Později se vystřídaly fonografy a gramofony. Vznik těchto automatů souvisí s odvěkou snahou lidí sestavit přístroj, který by vyluzoval hudbu, i když ho bude obsluhovat člověk bez hudebního nadání a zvláštní zručnosti. „Myšlenka mechanicky provozovat hudbu se mohla plně rozvinout až tehdy, když hodinářské umění nahradilo přesýpací a vodní hodiny hodinovými stroji,“ podotkl Trávníček. Na výstavě, která potrvá až do začátku prosince, je připravena také projekce o tom, jak vzniká mechanický hřebíčkový hrací strojek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 19 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...