Tábor se připravuje na husitský festival

Tábor - Město Tábor v pátek na tři dny ožije největším husitským festivalem v Čechách. Šestnáctý ročník táborských setkání nabídne divákům intenzivní setkání s érou husitství. Město se v čele s Janem Žizkou vrátí do patnáctého století, návštěvníci se mohou těšit na krojovaný průvod, početné družiny husitů a rytířské souboje. Na festivalu nebudou chybět soubory z celé Evropy a husitský festival letos přichystal řadu novinek.

„Úplnou novinkou bude královský rytířský turnaj, který se bude konat u příležitosti 570. výročí povýšení města na město královské,“ upřesňuje Lenka Horejsková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu v Táboře. Přirozenou, ale nepříjemnou součástí oblíbené akce budou dopravní omezení, která zkompikují již dnes tíživou situaci ve městě. Historické centrum Tábora, stejně jako blízké okolí, bude zcela uzavřené.

Hana Randová, starostka města, které má v českých dějinách výjimečné postavení, říká: „Tento týden jsme už pouze dolaďovali poslední, aktuální detaily.“ Kdo si ale na tyto oslavy nezajistil včas ubytování, nocleh sežene jen s velkými obtížemi. Hotely i penziony hlásí plný stav. „Příští rok bude určitě lepší, pokud si zájemci místa pro nocleh včas zarezervují,“ doporučuje Ondřej Flemr z táborského Infocentra. Na bezpečnost celé akce budou dohlížet strážníci táborské městské policie, kteří budou podle slov velitele Petra Svobody posilovat zejména ta místa, kde by mohlo dojít ke konfliktům.

Samotní obyvatelé královského města se na festival těší. Největší husitský festival v Čechách každoročně navštíví až dvacet pět tisíc lidí. Organizátoři letos očekávají návštěvnický rekord.