Obyvatelé Tábora protestují proti vysokým cenám vody a tepla

Tábor - Za stejné množství spotřebované vody a tepla zaplatí lidé v některých lokalitách Tábora až třikrát více než doposud. Ceny ovlivňuje nejen samotná spotřeba, ale především zastaralá technologie osmi výměníkových stanic. S tím lidé nesouhlasí a sepisují petice.

V nejhorším technickém stavu je výměníková stanice v Kollárově ulici. Na její zastaralou technologii teď doplatí místní lidé. Ti poslali úředníkům petici, protože s tak vysokým nedoplatkem nesouhlasí. „Vloni jsme dopláceli 8 tisíc a teď za stejný odběr doplácíme 22 tisíc,” stěžoval si autor petice Pavel Trnka.

Radnice původně chtěla stanovit stejnou cenu pro všechny obyvatele, a to 298 korun za metr kubický. Podmínkou ale bylo, že s tím budou všichni odběratelé souhlasit. To se však nestalo. „Vojenská ubytovací správa, která je jedním z odběratelů, souhlas nedala,” uvedl místostarosta Tábora Jiří Bartáček. Firma Bytes, která má stanice ve své správě, musela teplo rozúčtovat na každý výměník zvlášť. Lidé v osmi lokalitách Tábora tak budou platit rozdílné ceny.

Obyvatelům Kollárovi ulice nezbude nic jiného, než nedoplatky uhradit. Radní slibují, že výměník nechají příští rok opravit. Jeho rekonstrukce přijde na téměř tři miliony korun. Prozatím ale není jasné, zda tuto částku radnice najde ve svém rozpočtu na příští rok.