Na turisty čekají nové přechody na česko–rakouské hranici

České Budějovice - Téměř jako v zemích Schengenského prostoru si mohou připadat lidé na nově otevřených turistických přechodech mezi jižními Čechami a Rakouskem, kde platí speciální režim překračování státní hranice. Z hranic zmizely závory a strážní stanoviště, dokonce i kontroly dokladů probíhají jen namátkově.

Fakt, že člověk překročil státní hranici mezi Českou republikou a Rakouskem pozná běžný turista jen podle toho, že mine ceduli a hraniční kámen. Nové turistické přechody, vyhrazené jen pro pěší, cyklisty a v zimě i běžkaře, jsou v provozu od prvního srpna. „Na těchto turistických stezkách platí zvláštní režim překračování státních hranic, takže kontroly zde neprovádíme pravidelně, ale jen namátkově,” prohlásila Anna Stloukalová, mluvčí Cizinecké a pohraniční policie jižní Čechy.

Nové přechody si pochvalují i místní obyvatelé a chalupáři. „Je to fajn, my tady máme chalupu. Manželka se tady narodila, takže můžeme libovolně cestovat. Třeba na dvě hodiny si vyrazit do Rakouska,” konstatoval český turista.

Podobný režim zatím funguje v česku pouze na několika desítkách míst. O tom, jestli se jejich počet ještě před vstupem do schengenského systému zvýší jedná vedení Jihočeského kraje s Ministerstvem vnitra a cizineckou policií.