Na první pohled pozemek vypadá jako obyčejná louka. Ještě před pár lety však na něm bujel veškerý možný plevel. „Hotová džungle", vzpomíná pan Vlk, který si pozemky pronajal: „Když sem tam poprvé vjel s koňskou sekačkou, tak sem toho koně před sebou téměř neviděl.”
Několik let mu trvalo, než 6,5 zarostlých hektarů zbavil všech náletů a vybudoval soustavu tůněk a rybníčků. I obyčejná mez s přilehlým lesíkem teď působí neobyčejně. „Výhledově by to měla být krajina, která je obhospodařovávaná tradičním způsobem, jakým byla v 19. století, tedy kde bude pestrá louka s mezemi a remízky.”
Celé snažení ale mohlo vzít rychlý konec. Vlastník pozemků se dostal do finanční tísně a chtěl louky prodat. Aby celý projekt nezkrachoval, vykoupil nakonec lokalitu Český svaz ochránců přírody. Ten se snaží do svého vlastnictví získat cenné pozemky, o které jejich majitelé nejeví zájem. Ne vždy ale uspěje. „Někdo se na tom snaží vydělat, někdo nechce přistoupit na vykoupení, má jiné zájmy,” vyjmenovává Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.
Protože dotace na podobné výkupy neexistují, vyhlásili ochránci veřejnou sbírku. Za čtyři roky se jim sešlo téměř 5 milionů korun. Na získání ohrožených lokalit pracuje u nás 50 pozemkových spolků. Jednání s vlastníky jsou ale často komplikovaná. „Je spousta zajímavých pozemků, které mají třeba deset spoluvlastníků – tři jsou nezvěstní a tři jsou v Americe – to jsou pak velice kuriózní jednání," dodává Jan Moravec.
Pozemek v Jindřichovicích ale není jediný, který se ochráncům podařilo vykoupit. Na Liberecku jsou to ještě další čtyři lokality, což je nejvíc v celé republice.