Velorex slavil šedesáté narozeniny

Hradec Králové - V Houdkovicích na východě Čech se sešli milovníci velorexů. Na Rychnovsku si tak připomněli 60. výročí začátku výroby tohoto oblíbeného vozítka v regionu. Často vzbuzoval opovržení, či dokonce posměch majitelů „skutečných“ aut, ale majitelé si romantiku jízdy ve velorexu dokázali vychutnat.

Hadrák, hadraplán, hadroplet, netopýr nebo prchající stan. To jsou jen některé přezdívky tříkolového vozítka velorex. V Houdkovicích se jich sjelo více než sto. A přijel také jeden z konstruktérů velorexu - Mojmír Stránský. „Když jsme s tím jezdili, tak to vypadalo, jako když jede čáp. Lidé si z nás dělali legraci,“ vzpomíná konstruktér Mojmír Stránský.

Fantazie majitelů velorexů nezná mezí, každý z nich si svoje vozítko upravil k obrazu svému. Na sraz dorazil i nástupce velorexů, model X – trike. „Koncepce nového vozu byla jasná – splývající záď, oblouk u dveří, špicová kola, tankování přes víčko nádrže v předním kufru,“ uvádí výrobce modelu X trike Pavel Brýda.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Původních velorexů bylo vyrobeno asi patnáct tisíc. Samotná výroba sice skončila v roce 1973, ovšem ještě dnes můžete slavné vozítko potkat hned na čtyřech světových kontinentech.

/*json*/{"map":{"lat":50.227538,"lng":16.169305,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.227538,"lng":16.169305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/