Říčany nepřipojí na svou kanalizaci žádnou novou stavbu

Říčany – Jedna z hlavních kanalizačních stok v Říčanech je v kritickém stavu. Už teď při vyšší zátěži přetéká odpad přímo do potoka. Již od zítřka tak nebude možné připojit na městskou kanalizaci novou stavbu. Mimořádné opatření platí pro polovinu města a ohrožuje také dokončení projektů za stovky milionů korun.

Stoka se nachází téměř v centru města. Už teď při přívalovém dešti nestíhá odpad pojmout. Fekálie se hrnou ven přímo do potoka a zápach na okolní domy. Připojení dalších staveb na kanalizaci by podle radnice způsobilo havárii. Proto teď vyhlašuje dalšímu napojování stop stav.

Zákaz ale ohrožuje projekty za stovky milionů korun, například chystané volnočasové centrum nebo dokončení nového sídliště s více než stovkou nových bytů. Ke kanalizaci se nepřipojí minimálně do konce roku. Ředitel společnosti RIM International Petros Papadopoulos se však domnívá, že město k tomuto kroku nemá zákonné prostředky. Společnost má dokonce povolení na připojení ke kanalizaci.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Z vážné situace viní současné vedení radnice to bývalé. Obyvatelé na problém upozorňovali od roku 2006, psali stížnosti i petice. Bývalá starostka Adriena Mrázová se nechala slyšet, že z tehdejší situace vyplynulo, že na stoce jsou určitá rizika, které bylo potřeba řešit, ale v žádném případě prý nešlo o havarijní situaci.

Současný starosta Vladimír Kořen (Klidné město) byl podle svých slov zděšen, když zjistil, že problémem se nikdo nezabýval. Oprava stoky bude stát 25 milionů korun, jenže radnice teď neví, kde peníze vzít. Každou investici nad jeden milion musí totiž kvůli dluhům města schvalovat i banka.