Na pražský Vítkov za historií voleb

Praha - Zejména na studenty základních a středních škol je zaměřena výstava o historii voleb, kterou Národní muzeum uspořádalo v památníku na pražském vrchu Vítkově. Interaktivní projekt přinese informace o konání voleb v minulém století. Návštěvníci budou moci za necelou hodinu projít „předvolební uličkou“, jak ji viděli občané v jednotlivých etapách uplynulých sta let.

„Nejedná se o výstavu politickou. Neříkáme lidem, jak mají volit. Ale ukazujeme jim, jak lidé v minulosti volili,“ vysvětlil Pavel Douša z Národního muzea. Výstava ukazuje předvolební atmosféru od konce 19. století a končí rokem 1992. Zaměřuje se tak hlavně na historii. „Chceme ukázat, jaký mohou mít volby vliv na vývoj společnosti na dlouhá desetiletí,“ poznamenal jeden z autorů výstavy Ivan Malý.

Cílovou skupinou výstavy jsou podle jejích autorů školy. „Chceme zapojit muzeum do výuky dějin 20. století,“ vysvětlil Douša. Pro návštěvy z řad školáků a studentů tak budou v památníku připraveny pracovní listy s úkoly vztahujícími se k výstavě.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Na přípravě expozice se podíleli zaměstnanci Úřadu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Svým kolegům z Národního muzea poskytli například materiály ze svého Archivu bezpečnostních složek. „V něm jsou uloženy záznamy o tom, jak bezpečnostní složky v době komunismu sledovaly volby. Měli jsme také možnost natáčet rozhovory s pamětníky dobových voleb,“ řekl první náměstek ředitele ÚSTR Jan Kalous.

Winston Churchill:

„Demokracie je nejhorší způsob vlády, ale žádný lepší neexistuje.“


Výstava nazvaná „Volby - Jak jsme v historii (ne)volili“ bude přístupná v otevírací době Národního památníku na Vítkově. Tedy od středy do neděle v době od 10:00 do 18:00. Plné vstupné stojí 110 korun, snížené 60 korun.

Výstava Volby - Jak jsme v historii (ne)volili
Výstava Volby - Jak jsme v historii (ne)volili
Více fotek
  • Výstava Volby - Jak jsme v historii (ne)volili autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2635/263410.jpg
  • Volby – Jak jsme v historii (ne)volili? autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2641/264084.jpg
  • Volby – Jak jsme v historii (ne)volili? autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2641/264083.jpg