Interaktivní učebnice má zabránit dětským úrazům

Plzeň – Každý rok je v Česku kvůli úrazu ošetřeno přes půl milionu dětí, více než 200 z nich zranění podlehne. Odborníci poukazují na nedostatečnou prevenci a osvětu. Vznikla proto interaktivní učebnice s návody, jak předcházet úrazům a dalším nebezpečným situacím. Ve výuce na základních školách začne pomáhat už v nadcházejícím školním roce.

Interaktivní učebnice je podle odborníků nevhodnější cestou, jak prevenci na školách sjednotit. Srozumitelnou formou varuje před možnými riziky a radí, jak úrazům a dalším nebezpečím předcházet. „Úrazy mají velkou výhodu – dá se předejít prakticky 90 procentům. Učitelé ale mají nedostatek kvalitních učebnic,“ poukázala Veronika Benešová z motolského Centra úrazové prevence.

Předcházením úrazů by se měli žáci zabývat v hodinách tělesné výchovy, kde bude interaktivní učebnice použitelná lépe než tištěný text. Děti se z ní dozvědí také o zdravém životním stylu, agresivitě a násilí, drogách nebo rizikovém sexuálním chování. „Obsahuje 47 lekcí z pěti hlavních oblastí prevence a je určena pro první i druhý stupeň základních škol,“ shrnula vedoucí elektronické produkce nakladatelství Fraus Eva Králová. Podle Michala Miovského z Centra adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice procházejí jednotlivá témata, která učebnice rozebírá, napříč jednotlivými věkovými skupinami. Data se navíc do učebnice dají kdykoli doplnit.

Video Reportáž Miroslavy Vildové
video

Reportáž Miroslavy Vildové

Učebnice je určená k prezentaci na interaktivních tabulích, kterými je v Česku vybavena většina základních škol. Díky nim se děti učí zábavnou formou - pomocí kvízů, ukázek i surfováním na internetu.

Do konce roku 2011 dostane učebnici prvních 250 základních škol. „Nebude je to stát nic, učebnici dostanou v rámci tohoto vzdělávacího programu zdarma,“ sdělil Jan Hainz z Nadace České pojišťovny. V následujícímm školním roce by měla učebnici využívat většina základních škol v republice.